Άλλο ένα εντυπωσιακό παιχνίδι σημειώθηκε στην 7η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα. Στη Φυλή, η ΑΕΚ αν και προηγήθηκε με 3-0 στο πρώτο ημίχρονο δέχτηκε τρία στο δεύτερο ημίχρονο και περιορίστηκε στον ένα βαθμό.

Η ομάδα του Γιώργου Δώνη νόμιζε ότι με τα γκολ του Σκόκο (10’, 41’) και του Μπλάνκο (31’) είχε “κλειδώσει” τη νίκη, αλλά η ομάδα της Φυλής με τον Ουλέινγκτον να σκοράρει δύο φορές (52’ πεν., 56’) και να σερβίρει άλλο ένα στον Άλβες (71’) πέτυχε μια επική ανατροπή και κέρδισε ένα πολύτιμο βαθμό.

Μόλις στο 10’ ο Νάτσο Σκόκο άνοιξε τον χορό των γκολ με βολίδα έξω από την περιοχή του Πεκάνια. Στο 29’ ο Ράφικ Τζιμπούρ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του από τον Βεντούρα. Την ποινή ανέλαβε να εκτελέσει ο Μπλάνκο, ο οποίος νικήθηκε από τον πορτιέρο των γηπεδούχων, αλλά πήρε το… ριμπάουντ και με πλασέ σημείωσε το 2-0. Στο 41’ και πάλι ο Νάτσο Σκόκο με διπλή προσπάθεια σημείωσε το 3-0. Το πρώτο σουτ του Αργεντίνου απέκρουσε πάνω στη γραμμή ο Μπελεγρίνης, ενώ στη δεύτερη προσπάθεια η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα.

Εκεί που το παιχνίδι φαίνονταν ότι θα έληγε με την ΑΕΚ να παίρνει τους τρεις βαθμούς της νίκης, ο Θρασύβουλος έκανε την αντεπίθεσή του. Στο 52’ ο Ρόκας κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του από τον Αλεξόπουλο και ο Ουέλινγκτον Γκονσάλβες μείωσε από την άσπρη βούλα σε 3-1. Στο 56’ και πάλι ο Βραζιλιάνος του Θρασύβουλου με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ πέτυχε το 3-2.

Οι “πράσινοι” δεν αρκέστηκαν στη μείωση του σκορ και έφτασαν στην ισοφάριση. Στο 71’ ο Ουέλιγκτον ανέλαβε το ρόλο του δημιουργού, έκανε άνω-κάτω την άμυνα της ΑΕΚ και σέρβιρε στον Άλβες, ο οποίος εξουδετέρωσε τρεις αμυντικούς και σημείωσε το 3-3.

Γκολ: 52’, 56’ Ουέλιγκτον, 71’ Άλβες – 10’, 41’ Σκόκο, 31’ Μπλάνκο

Κίτρινες κάρτες: Τσιώλης, Βεντούρα, Αλβες, Μπελεγρίνης, Σωτήρχος – Αλεξόπουλος

Θρασύβουλος (Σάκης Τσιώλης): Πεκάνια, Μπελεγρίνης, Τσιώλης, Βεντούρα, Σωτήρχος, Ροκάστλ, Λιαπάκης, Ρόκας, Ουέλινγκτον (88’ Μαυρογενίδης), Κατσίκης (52’ Άλβες), Κόζλεϊ (46’ Πουλάκος).

ΑΕΚ (Γιώργος Δώνης): Σάχα, Καφές, Μαϊστόροβιτς, Αλεξόπουλος, Χουανφράν, Τζεμπούρ (60’ Λαγός), Μπλάνκο, Πελετιέρι, Γεωργέας, Σκόκο, Ζορμπάς (72’ Εντίνιο).

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Χωρίς τον Γιώργο Δώνη διεξήχθη η συνέντευξη Τύπου του αγώνα, καθώς όπως δήλωσε ο συνεργάτης του Μάκης Αγγλίνας δεν αισθάνονταν άνετα μετά από το τελικό σκορ.

Μάκης Αγγελίνας: “Είναι φυσικό ο κ. Δώνης να μη αισθάνεται άνετα με όλα αυτά. Θα μιλήσει με τον κ. Νικολαίδη και θα δούμε τι θα γίνει. Κάναμε ένα κακό δεύτερο ημίχρονο και δεν καταφέραμε να εκμεταλλευτούμε το 3-0 του πρώτου μέρους. Οι παίχτες δεν μας έδωσαν την εντύπωση στο ημίχρονο ότι είχαν επαναπαυτεί. Μάλιστα ο κ. Δώνης τους είπε και αυτοί συμφώνησαν μαζί του, ότι πρέπει να μπουν στο γήπεδο, σαν να είναι το ματς στο 0-0. Είναι πολύ παράξενο αυτό που συνέβη και μας προβληματίζει. Πιστεύουμε ότι με την δουλειά, θα βγει αυτό που έχουμε στο μυαλό μας. Βέβαια τα αποτελέσματα δεν είναι αυτά που πρέπει, αλλά είναι θέμα χρόνου να έρθουν”.

Νάτσο Σκόκο: “Πιστεύω ότι στο πρώτο μέρος παίξαμε καλά και καταφέραμε να βάλουμε τρία γκολ αλλά στο δεύτερο επαναπαυτήκαμε σε αυτά και ο αντίπαλος κατάφερε να γυρίσει το ματς. Όλα εξαρτώνται από μας, εμείς φταίμε. Πρέπει να μαθαίνουμε από τα λάθη μας και δεν θα πρέπει να χάνουμε έτσι βαθμούς. Θα μπορούσαμε να μειώσουμε την διαφορά από την κορυφή. Δεν τα καταφέραμε, δεν θα πρέπει να χάνουμε αυτές τις ευκαιρίες Θα πρέπει να διορθώσουμε κάποια πράγματα. Είμαι έτοιμος να αγωνιστώ σε όποια θέση μου ζητηθεί. Εγώ προτιμώ να παίζω ως δεύτερος επιθετικός, όμως δεν είναι ώρα να μιλήσουμε για αυτό. Πιστεύω ότι κάνετε λάθος. Και σε άλλα έχω παίξει καλά, αλλά εκείνα δεν είχα την τύχη να βάλω τα γκολ. Αυτό που μετράει είναι ότι δεν καταφέραμε να κερδίσουμε και δεν έχει σημασία η εμφάνιση μου”.

Ουέλιγκτον Γκονσάλβες: “Δεν ξεκινήσαμε καλά δεχθήκαμε τρία γκολ από του πουθενά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην ανάπαυλα μπήκαμε στα αποδυτήρια και μιλήσαμε μεταξύ μας. Ξέραμε τις δυνατότητες της ομάδας μιλήσαμε, είπαμε να ξεχάσουμε το ημίχρονο το πιστέψαμε ότι μπορούμε να ανατρέψουμε την κατάσταση. Αυτή η ισοπαλία ήταν πολύ σημαντική για την πορεία της ομάδας μου στο πρωτάθλημα. Μετά την διακοπή του πρωταθλήματος, δουλέψαμε σκληρά και η ομάδα έκανε ένα νέο ξεκίνημα. Κερδίσαμε τον ΟΦΗ, εδώ ισοφαρίσαμε και δείξαμε ότι έχουμε πολλά να δώσουμε ακόμα στο πρωτάθλημα. Εγώ κάθε μέρα δουλεύω σκληρά για την ομάδα και ότι μπορώ να δώσω φέτος θα το δώσω”.