Μία νέα κατηγορία προστέθηκε στη θεματογραφία της «zougla.gr», με την οποία φιλοδοξούμε να εγκαινιάσουμε ένα διάλογο μεταξύ των αναγνωστών και του γιατρού, Κώστα Κωσταντινίδη, ο οποίος θα απαντά σε κάθε ερώτημα ή προβληματισμό των αναγνωστών της ηλεκτρονικής εφημερίδας μέσω της φόρμας επικοινωνίας της κατηγορίας «SEXUALITY» ή στο e-mail: sexuality@zougla.gr.
Ο κ. Κωνσταντινίδης, Χειρουργός Ουρολόγος-Ανδρολόγος, είναι ιδρυτής του Ανδρολογικού Ινστιτούτου Αθηνών. Το Ανδρολογικό Ινστιτούτο Αθηνών, στα 20 χρόνια λειτουργίας του, έχει συμβάλει διαγνωστικά και θεραπευτικά σε περισσότερους από 15.000 ασθενείς με ανδρολογικά και ουρολογικά προβλήματα – σεξουαλικές διαταραχές.
Περί γονιμοποίησης…
Φάνης: Γεια σας, συγχαρητήρια για τη σελίδα σας. Γιατρέ ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την προσπάθεια γονιμοποίησης. Ποιά είναι η πιθανότερη περίοδος, για να συλλάβουμε παιδί, οι γόνιμες μέρες ή οποιαδήποτε και αν χρειάζεται το σπέρμα να «ξεκουράζεται» για να είναι πιο δυνατό; Ευχαριστώ.
Αγαπητέ,
Ασφαλώς, οι γόνιμες μέρες της γυναίκας. Και γενικά πρέπει να ξέρετε ότι, αν κάνετε σεξ 4Χ ΕΒΔ, έχετε 80% πιθανότητες σύλληψης, ενώ με 2ΧΕΒΔ 20%, δηλαδή όσο πιο συχνά τόσο πιο γόνιμα.
Ευχαριστούμε για την επικοινωνία