Πλήθος ανθρώπων της τέχνης (και όχι μόνο) παραβρέθηκαν στην πρώτη προβολή της ταινίας «Σκλάβοι στα δεσμά τους» που έγινε προχθές στον κινηματογράφο “IDEAL”.
Σκοπός της τελετής ήταν να τιμηθεί η μνήμη του ταλαντούχου νεαρού ηθοποιού Κωνσταντίνου Παπαχρόνη, που άφησε την τελευταία του πνοή σε τροχαίο δυστύχημα, στις 2 του περασμένου Δεκέμβρη, στο κέντρο της Αθήνας.
Το έργο διαδραματίζεται στην Κέρκυρα των αρχών του 20ου αιώνα και βασίζεται στο ομότιτλο διήγημα του Κωνσταντίνου Θεοτόκη.
Ο Κωνσταντίνος Παπαχρόνης υποδύεται έναν νεαρό που ερωτεύεται την κόρη ενός πρώην εύπορου κτηματία, ο οποίος ωστόσο αντιμετωπίζει οικονομικά προβλήματα. Στην εκδήλωση, όπου παραβρέθηκαν αρκετοί του καλλιτεχνικού κόσμου και των συντελεστών της ταινίας, έκδηλη ήταν η συγκίνηση για τον αδικοχαμένο ηθοποιό. Το παρών έδωσαν και οι γονείς του Κωνσταντίνου Παπαχρόνη, ολιγόλογοι και αξιοπρεπείς ως συνήθως.
Η ταινία ξεκίνησε σήμερα να προβάλλεται στις αίθουσες.
Το trailer της ταινίας: