Επιμέλεια: Άντζελα Πεΐτση
«Πριν στεγνώσει το μελάνι της αθλιότητας της εφημερίδας “Documento”, ο εκδότης της και επίσημος εργολάβος λάσπης της Κυβέρνησης, κ. Καλογρίτσας, πέρασε σήμερα από το ταμείο», υπογράμμισε η Νέα Δημοκρατία, απαντώντας στο Γραφείο Τύπου του Πρωθυπουργού.
Ανεβάζοντας τους επικριτικούς τόνους, η ΝΔ τόνισε: «Αφού κατέτμησαν το έργο του οδικού άξονα Πάτρα – Πύργος, ο κ. Σπίρτζης, ως Υπουργός και κουμπάρος του κ. Καλογρίτσα, του ανέθεσε σήμερα την 4η κατά σειρά εργολαβία, ύψους 74.000.000 ευρώ. Θυμίζουμε ότι ήδη η εταιρία του έχει πάρει και τα τρία προηγούμενα έργα συνολικού προϋπολογισμού 178.000.000 ευρώ, χωρίς το σημερινό».
Και καταλήγοντας, με διάθεση ειρωνείας, ανάφερε χαρακτηριστικά: «Τσίπρας κερνάει και Καλογρίτσας πίνει…».