Η Βραζιλία θα είναι η αντίπαλος των ΗΠΑ στο μεγάλο τελικό του Ολυμπιακού τουρνουά γυναικών στο ποδόσφαιρο.

Με δύο γκολ στα πρώτα 45 λεπτά και άλλα τόσα στο β΄ μέρος η «Σελεσάο» επικράτησε 4-2 της Ισπανίας στο δεύτερο χρονικά ημιτελικό που διεξήχθη στο «Βελοντρόμ» της Μασσαλίας και στις 10 Αυγούστου θα διεκδικήσει το χρυσό μετάλλιο απέναντι στις Αμερικανίδες, που νωρίτερα είχαν νικήσει στην παράταση τη Γερμανία με 1-0 (το γκολ η Σμιθ στο 95΄).

Η Βραζιλία προηγήθηκε με το αυτογκόλ της Παρέδες μόλις στο 6ο λεπτό, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους η Γκάμπι Πορτίλιο «έγραψε» το 2-0, δίνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης στο συγκρότημα του Αρτούρ Χοσέ Ρίμπας Ελίας.

Τα πάντα τελείωσαν στο 73΄ με το τρίτο γκολ της Βραζιλίας από την Αντριάνα, ύστερα από ασίστ της σκόρερ του δεύτερου τέρματος, Γκάμπι Πορτίλιο. Οι Ισπανίδες μείωσαν με την Παραγιουέλο στο 85΄ (ασίστ της Ερμόσο), ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η Κερόλιν «έγραψε» το 4-1!

Πάλι η Παραγιουέλο με το δεύτερο προσωπικό της γκολ στο 90΄+12 διαμόρφωσε το τελικό σκορ (4-2).

Στους ημιτελικούς του Ολυμπιακού τουρνουά ποδοσφαίρου γυναικών σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

ΗΠΑ – Γερμανία 1-0 παρ. (0-0 κ.αγ.)

Βραζιλία – Ισπανία 4-2