Με τον Νταουρέν Κουρουγκλίεβ να χαρίζει στην Ελλάδα το όγδοο μετάλλιό της (έκτο χάλκινης απόχρωσης) στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, μετά τον θρίαμβό του στα ρεπεσάζ των 86 κιλών ελευθέρας πάλης, κύλησε η 14η ημέρα του κορυφαίου αθλητικού ραντεβού του πλανήτη για την ελληνική αποστολή.

Αναλυτικά:

ΜΑΡΑΘΩΝΙΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Στη δέκατη θέση του αγώνα 10χλμ. κολύμβησης σε ανοιχτή θάλασσα, τερμάτισε ο Άλκης Κυνηγάκης. Ο Έλληνας πρωταθλητής συμμετείχε στο προπορευόμενο γκρουπ μέχρι περίπου τα μισά της κούρσας, αλλά στη συνέχεια έμεινε λίγο πιο πίσω και δεν κατάφερε να μπει στη διεκδίκηση των μεταλλίων.

ΠΑΛΗ

Δεν τα κατάφερε ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης στον πρώτο του αγώνα της κατηγορίας 74 κιλών στην ελευθέρα πάλη. Ο Έλληνας πρωταθλητής ηττήθηκε με 8-2 από τον Βίκτορ Ρασάντιν από το Τατζικιστάν, στη φάση των «16» και ήλπιζε σε μία δεύτερη ευκαιρία στα ρεπεσάζ, εφόσον ο αντίπαλος του έφτανε μέχρι τον τελικό. Ωστόσο ο Βίκτορ Ρασάντιν ηττήθηκε με 8-2 απ’ τον Ουζμπέκο Ραζαμπέκ Τζαμάλοφ, στον πρώτο ημιτελικό και είδε το όνειρο του μεταλλίου να… σβήνει.

Εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Νταουρέν Κουρουγκλίεβ στην σειρά των ρεπεσάζ στην κατηγορία των 86 κιλών ελευθέρας. Ο Έλληνας πρωταθλητής επικράτησε με χαρακτηριστική ευκολία του Αυστραλού Τζέιντεν Αλεξάντερ Λόρενς με 10-0 και πήρε το εισιτήριο για την διεκδίκηση του χάλκινου μεταλλίου κόντρα στον Μάιλς Ναζέμ Αμινέ από το Σαν Μαρίνο. Στη «μάχη» για το μετάλλιο ο Κουρουγκλίεβ νίκησε τον αντίπαλο του με 5-4 και χάρισε στην Ελλάδα το 8ο μετάλλιό της κι 6ο χάλκινου χρώματος στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΑΝΔΡΩΝ

Η εθνική υδατοσφαίρισης των ανδρών κατόρθωσε να αφήσει πίσω της τη σοκαριστική ήττα από τη Σερβία, στα προημιτελικά, και να νικήσει μετά από καλή εμφάνιση την Αυστραλία με 15-9, εξασφαλίζοντας ένα πλασάρισμα στην εξάδα του τουρνουά. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα θα διεκδικήσει την πέμπτη θέση της κατάταξης το πρωί της Κυριακής (11/8, 10:00), με αντίπαλο την -εξίσου απογοητευμένη από τον αποκλεισμό της- Ισπανία.

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Το ρίσκο που πήρε το ελληνικό ντουέτο της καλλιτεχνικής κολύμβησης, στο τεχνικό πρόγραμμα, δεν απέδωσε. Οι Ευαγγελία Πλατανιώτη και Σοφία Μαλκογεώργου δήλωσαν τον υψηλότερο βαθμό δυσκολίας (43.200) από τα 17 ζευγάρια που συμμετείχαν, αλλά δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν σωστά την πιο δύσκολη άσκηση (με συντελεστή 14.300), με αποτέλεσμα να μειωθεί σημαντικά ο βαθμός δυσκολίας του προγράμματός τους, στο 29.400.

Κατόπιν αυτού, το ελληνικό δίδυμο περιορίστηκε στην 13η θέση του τεχνικού προγράμματος με 210.9384 βαθμούς και αύριο (10/8, 20:30).

Πάντως η ελληνική πλευρά κατέθεσε ένσταση, η οποία έγινε δεκτή, με το ντουέτο μας να ανεβαίνει στην 8η θέση.

Πλέον ακολουθεί το Σάββατο το ελεύθερο πρόγραμμα, όπου θα προσοαπθήσει να βελτιώσει την κατάταξή του.