Με την καλύτερή της εμφάνιση στο Ολυμπιακό τουρνουά, αποχαιρέτησε το Παρίσι η εθνική υδατοσφαίρισης των ανδρών. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επιβλήθηκε 15-13 της Ισπανίας, σε ένα ματς που θα μπορούσε να είναι ο τελικός της διοργάνωσης (άλλωστε οι δύο ομάδες τερμάτισαν στην πρώτη θέση των ομίλων τους στην Α΄ φάση), αλλά έκρινε απλά την πέμπτη θέση της τελικής κατάταξης, την οποία κατέλαβε η «γαλανόλευκη».

Η ελληνική ομάδα αγωνίστηκε ξανά χωρίς τον Άγγελο Βλαχόπουλο, ενώ είχε από νωρίς στη δεύτερη περίοδο φορτωμένους με δύο ποινές τους Φουντούλη (που πιθανότατα έπαιξε σήμερα το τελευταίο του παιχνίδι με το εθνόσημο), Αργυρόπουλο και Παπανικολάου. Επιπρόσθετα, ο Παπαναστασίου φάνηκε στο ξεκίνημα του αγώνα να αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα στον ώμο, αλλά αφού δέχθηκε τη φροντίδα του ιατρικού επιτελείου επανήλθε στον αγώνα.

Μετά από ένα σχετικά «κλειστό» πρώτο οκτάλεπτο (2-2), στο δεύτερο σημειώθηκαν συνολικά δέκα γκολ, με τους διαιτητές να χρεώνουν πολλές αποβολές, κυρίως σε βάρος της εθνικής (9-4 ήταν οι ποινές στο ημίχρονο), και τις δύο ομάδες να είναι πολύ αποτελεσματικές στον παίκτη παραπάνω. Η «γαλανόλευκη» είχε προβλήματα στην άμυνα με παίκτη λιγότερο, αλλά στην επίθεση βρήκε επιπλέον λύσεις και από την περιφέρεια και, χάρη σε διαδοχικά γκολ του Γενηδουνιά και του Παπαναστασίου, προηγήθηκε για πρώτη φορά με διαφορά δύο γκολ (8-6), στο τέλος του δεύτερου οκταλέπτου.

Η τρίτη περίοδος άρχισε με την εθνική να «βγάζει» δύο άμυνες με παίκτη λιγότερο και να αξιοποιεί μία κερδισμένη αποβολή και ένα πέναλτι, ώστε να ξεφύγει με 10-6. Παρά την απώλεια του Ντίνου Γενηδουνιά με τρίτη ποινή, η ελληνική ομάδα συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι, καθώς μάλιστα ο Παναγιώτης Τζωρτζάτος ανέβασε πολύ την απόδοσή του, και έκλεισε το οκτάλεπτο στο +5 (12-7).

Οι Ισπανοί, που ως εκείνο το σημείο έμοιαζαν υπερβολικά χαλαροί, «έσφιξαν» την άμυνά τους, πέτυχαν διαδοχικά γκολ στην κόντρα και μείωσαν σε 13-11. Ενα λάθος του τερματοφύλακα Λόριο σε «σκοτωμένο» σουτ του Παπαναστασίου, στη λήξη του χρόνου επίθεσης, έδωσε… ανάσα στην εθνική, αλλά οι πρωταθλητές Ευρώπης επέμειναν και μείωσαν σε 14-13. Η ελληνική ομάδα κέρδισε αποβολή, ο Βλάχος πήρε τάιμ-άουτ και ο Κάκαρης με διπλή προσπάθεια προσπάθησε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα, με τον Λόριο να απομακρύνει. Όμως, μετά από εξέταση του βίντεο, οι διαιτητές αποφάσισαν ότι η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή και το 15-13, 1΄05΄΄ πριν τη λήξη, «σφράγισε» τη νίκη.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 6-4, 4-1, 3-6,

Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 3, Σκουμπάκης 1, Καλογερόπουλος 1, Φουντούλης 2, Παπαναστασίου 3, Γκίλλας 1, Αργυρόπουλος 1, Παπανικολάου, Κάκαρης 3, Νικολαϊδης, Βλαχόπουλος, Τζωρτζάτος.

Ισπανία (Νταβίντ Μαρτίν): Αγκίρε, Μουναρίθ 1, Γρανάδος 1, Σαναούχα 3, Ντε Τόρο, Λαρούμπε 2, Φαμέρα, Καμπάνιας, Ταούλ 1, Περόνε 2, Μπιέλ, Μπούστος 3, Λόριο.