Το καλύτερο παιχνίδι έως τώρα στο Ολυμπιακό τουρνουά βόλεϊ γυναικών των Αγώνων του Παρισιού παρακολούθησαν οι φίλαθλοι που έδωσαν το «παρών» στην South Paris Arena 1, με τις ΗΠΑ να επικρατούν στο τάι-μπρέικ της Σερβίας με 3-2, έπειτα από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη αγώνα.

Μετά την ήττα της πρεμιέρας απ’ την Κίνα, οι Αμερικανίδες μπήκαν αποφασισμένες για τη νίκη και προηγήθηκαν με 2-0 σετ, δείχνοντας εξαιρετική εικόνα στο μπλοκ. Οι αθλήτριες της Σερβίας δεν τα… παράτησαν κι έκαναν μία εντυπωσιακή «επιστροφή» με δύο επιβλητικά σετ (25-14 και 25-17) για να οδηγηθεί ο αγώνας στο τάι μπρέικ.

Οι ΗΠΑ πήραν προβάδισμα 12-9, ωστόσο η Σερβία απάντησε ξανά, ισοφάρισε σε 14-14, όμως ο τελευταίος… λόγος ανήκει στις Αμερικανίδες που «καθάρισαν» τον αγώνα με 17-15.

Πρώτη σκόρερ για την αμερικανική ομάδα ήταν -ξανά- η Άντρεα Ντριούς με 16 πόντους, ενώ 14 μέτρησε η Ογκμπόγκου. Για τη Σερβία, η εντυπωσιακή Τίνα Μποσκοβιτς έπαιζε… μόνη της (31π.) αλλά δεν αποδείχθηκε αρκετό.

Τα σετ: 25-17, 25-20, 20-25, 14-25, 17-15.