Η Βραζιλία πήρε το τελευταίο «εισιτήριο» από τον Β΄ όμιλο για τα προημιτελικά του γυναικείου τουρνουά χάντμπολ των Ολυμπιακών Αγώνων «Παρίσι 2024». Το συγκρότημα από τη Νότια Αμερική επικράτησε 30-19 (ημίχρονο 14-6) στο ντέρμπι με την Ανγκόλα για την 5η και τελευταία αγωνιστική, ο νικητής του οποίου θα έπαιρνε την τέταρτη θέση της βαθμολογίας, και «έκλεισε»… θέση στους «8» της διοργάνωσης, την ώρα που η αφρικανική ομάδα κατετάγη πέμπτη και έμεινε εκτός συνέχειας.

Η Βραζιλία έβαλε τις βάσεις για την επικράτησή της ήδη από το α΄ μέρος, καθώς προηγήθηκε 13-3 στο 24΄. Παρά τις προσπάθειες των αθλητριών από την Ανγκόλα να ξαναμπούν στο παιχνίδι, οι Νοτιοαμερικανίδες ανέκτησαν διψήφια διαφορά στο 38΄ (18-8) και ανέβασαν το υπέρ τους προβάδισμα στο +12 (22-10 στο 43΄), «κλειδώνοντας» τη νίκη και την πρόκριση στους «8».

Πρώτη σκόρερ της Βραζιλίας ήταν η Γκαμπριέλα Μπιτόλο με επτά γκολ, ενώ η Στέλβια Πασκοάλ ηγήθηκε της επίθεσης της Ανγκόλας με τέσσερα τέρματα.

Νωρίτερα, εντυπωσιακή η Γαλλία επικράτησε εύκολα και της Ισπανίας με 32-24 (ημίχρονο: 17-9), στην 5η αγωνιστική για τον Β’ όμιλο.

Η ομάδα της Γαλλίας πέτυχε την πέμπτη της νίκη, έχοντας το απόλυτο (5Χ5) στον όμιλο, και θα συνεχίσει στους προημιτελικούς του Ολυμπιακού τουρνουά με στόχο την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου, ενώ η Ισπανία αποκλείστηκε χωρίς βαθμό ως τελευταία στον όμιλο. Κορυφαία για τις «τρικολόρ» η Αλίσια Τουμπλάν με επτά γκολ στο ενεργητικό της.

Μεγάλη νίκη για την Ολλανδία, η οποία επικράτησε, μετά από συναρπαστικό αγώνα, της Ουγγαρίας με 30-26 (ημίχρονο: 19-16), στην 5η αγωνιστική για τον Β’ όμιλο.

Η ομάδα της Ολλανδίας πέτυχε την τέταρτη της νίκη, έχοντας μόνο μια ήττα στον όμιλο, και θα συνεχίσει στους προημιτελικούς του Ολυμπιακού τουρνουά, όπως και η Ουγγαρία, με απολογισμό δύο νίκες και μια ισοπαλία. Κορυφαία για τις «οράνιε» η Λόις Αμπινχ με επτά γκολ στο ενεργητικό της.