Η Σερβία επιβεβαίωσε τον τίτλο του απόλυτου φαβορί απέναντι στη Γαλλία (αλλά και για την παρουσία της στη ζώνη των μεταλλίων), επικρατώντας με άνεση 3-0 στην πρεμιέρα των δύο ομάδων για τον Α’ όμιλο του Ολυμπιακού τουρνουά βόλεϊ γυναικών των Αγώνων του Παρισιού.

Με τις Τιάνα Μπόσκοβιτς (14π.), Αλεκσάντρα Ούζελατς (13π.) και Μπιάνκα Μπούσα (11π.) να κυριαρχούν σε άμυνα κι επίθεση, η Σερβία επέβαλλε το δικό της ρυθμό στα πρώτα δύο σετ τα οποία κατέκτησαν με το ίδιο σκορ (25-17) απέναντι στις Γαλλίδες που δεν είχαν τρόπο αντίδρασης.

Στο τρίτο σετ η Γαλλία με την Αμελί Ροτάρ (12π.) να παλεύει με όλες τις δυνάμεις της προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, όμως υπέκυψε στην ανωτερότητα της Σερβίας που έκανε το 3-0 με 25-22.

Τα σετ: 17-25, 17-25, 22-25.