Οι Ντιέγκο Μπότιν Λε Τσέβερ και Φλόριαν Τρίτελ Πάουλ κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στα Skiff ανδρών της ιστιοπλοΐας για τους Ολυμπιακούς Αγώνες «Παρίσι 2024», τα αγωνίσματα της οποίας διεξάγονται στη Μασσαλία.

Το πλήρωμα από την Ισπανία συγκέντρωσε 70 βαθμούς ποινής, μετά και την διεξαγωγή της κούρσας μεταλλίων, και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, αφήνοντας στην δεύτερη θέση τους Νεοζηλανδούς Άϊζακ ΜακΧάρντι και Γουίλιαμ ΜακΚένζι με 82 βαθμούς ποινής. Την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσαν οι Αμερικανοί Ίαν Μπάροουζ και Χανς Χένκεν με 88 βαθμούς ποινής.

Για την ιστορία, οι Μπότιν/Τρίτελ κατέκτησαν την πρώτη θέση στην κούρσα μεταλλίων των Skiff ανδρών, ενώ ακολούθησαν οι Μπαρτ Λάμπριξ/Φλόρις φαν ντε Βέρκεν από την Ολλανδία και οι ΜακΧάρντι/ΜακΚένζι.

Η πρώτη οκτάδα της γενικής κατάταξης μετά την κούρσα μεταλλίων στα Skiff ανδρών έχει ως εξής:

8. Ζεμπάστιαν Σνάιτερ/Άρνο ντε Πλάντα (Ελβετία) 104

Οι Οντίλε Φαν Άανχολτ και Ανέτε Ντούετς κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στα Skiff γυναικών της ιστιοπλοΐας για τους Ολυμπιακούς Αγώνες «Παρίσι 2024», τα αγωνίσματα της οποίας διεξάγονται στη Μασσαλία. Το πλήρωμα από την Ολλανδία συγκέντρωσε 74 βαθμούς ποινής, μετά και την διεξαγωγή της κούρσας μεταλλίων, και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, αφήνοντας στην δεύτερη θέση τις Βίλμα Μπόμπεκ και Ρεμπέκα Νέτζλερ από τη Σουηδία με 76 βαθμούς ποινής. Την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσαν οι Γαλλίδες Σάρα Στεϊαέρ και Σαρλίν Πικόν με 79 βαθμούς ποινής.

Για την ιστορία, οι Μπόμπεκ/Νέτζλερ κατέκτησαν την πρώτη θέση στην κούρσα μεταλλίων των Skiff γυναικών, ενώ ακολούθησαν οι Ιταλίδες Γιάνα Γκερμάνι/Τζιόρτζια Μπερτούτσι και οι Φαν Άανχολτ/Ντούετς.

Η πρώτη οκτάδα της γενικής κατάταξης μετά την κούρσα μεταλλίων στα Skiff γυναικών έχει ως εξής: