Η ομοσπονδία στίβου της Ουγκάντα γνωστοποίησε ότι ο Τζόσουα Τσεπτεγκέι, ο οποίος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 10.000 μέτρα των Ολυμπιακών Αγώνων στο Παρίσι, δεν θα υπερασπιστεί τον τίτλο του στα 5.000 μέτρα, καθώς στρέφει την προσοχή του στην αποθεραπεία.

Η αποχώρηση αυτή σημαίνει ότι ο 27χρονος δρομέας δεν θα έχει την ευκαιρία να γίνει ο τρίτος άνδρας στην ιστορία που θα κατακτήσει διαδοχικά χρυσά Ολυμπιακά μετάλλια στα 5.000 μέτρα μετά τους Λάσε Βίρεν και Μο Φάρα.

Ο Τσεπτεγκέι ήταν δηλωμένος να αγωνιστεί στα προκριματικά των 5.000 μέτρων που είναι προγραμματισμένα για την Τετάρτη (7/8, 12:10).

Σύμφωνα με την ομοσπονδία, από τα 5.000 μέτρα αποσύρθηκε και ο δις παγκόσμιος πρωταθλητής δρόμου σε ανώμαλο έδαφος, Τζέικομπ Κιπλίμο. «Τα σώματά τους χρειάζονται περισσότερο χρόνο για αποθεραπεία. Κατά συνέπεια, ο Όσκαρ Τσελίμο θα μας εκπροσωπήσει μόνος του» αναφέρει η ομοσπονδία της Ουγκάντα σε ανάρτησή της στο X.

Ο Τσεπτεγκέι κατέκτησε την περασμένη Παρασκευή (2/8) το χρυσό μετάλλιο στα 10.000 μέτρα και… εμπλούτισε τις επιτυχίες του στο αγώνισμα, καθώς είχε πάρει ασημένιο μετάλλιο στο Τόκιο, ενώ έχει αναδειχθεί πρωταθλητής κόσμου στην απόσταση το 2022 και το 2023. Ο Κιπλίμο τερμάτισε όγδοος.