Έμεινε «ζωντανή» η Νορβηγία, καθώς επικράτησε της Νότιας Κορέας με 26-20 (ημίχρονο 13-11), στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής στον Α’ όμιλο του γυναικείου τουρνουά χάντμπολ των Ολυμπιακών Αγώνων «Παρίσι 2024».

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για την ομάδα της Νορβηγίας και οι δύο ομάδες συνεχίζουν την προσπάθεια τους για την κατάληψη μιας θέσης στην πρώτη τετράδα του γκρουπ, η οποία θα τους δώσει το «εισιτήριο» για τους προημιτελικούς της διοργάνωσης. Κορυφαία για τις νικήτριες η Στίνε Σκόγκραντ με πέντε γκολ στο ενεργητικό της.

Προβάδισμα πρόκρισης για την Ολλανδία

Προβάδισμα πρόκρισης στους προημιτελικούς του γυναικείου τουρνουά χάντμπολ των Ολυμπιακών Αγώνων «Παρίσι 2024» διατήρησε η Ολλανδία. Οι «οράνιε» επιβλήθηκαν 29-24 της Ισπανίας, σε αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική του Β΄ ομίλου, και πανηγύρισαν την δεύτερη νίκη τους στο γκρουπ, οι πρώτοι τέσσερις του οποίου παίρνουν το «εισιτήριο» για τους «8». Στον αντίποδα, η Ισπανία γνώρισε την τρίτη ήττα της σε ισάριθμα παιχνίδια στη διοργάνωση, με αποτέλεσμα να «ψαλιδιστούν» σημαντικά οι (όποιες) ελπίδες της για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Ολλανδία μπροστά στο σκορ με 14-12, ενώ οι «οράνιε» ξεκίνησαν στο β΄ μέρος με ένα σερί 5-0, με αποτέλεσμα να προηγηθούν 19-12 στο 36΄. Στο 41΄ η Ολλανδία ανέβασε το υπέρ της προβάδισμα στο +9 (23-14), με αποτέλεσμα να μετατραπεί σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης. Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες ήταν η Μπο Φαν Βέτερινγκ με πέντε γκολ, ενώ η Πάουλα Άρκος ηγήθηκε της ισπανικής επίθεσης με έξι τέρματα.