lymΜεγάλη νίκη της Κροατίας επί της Γερμανίας με 31-26 (και στο Α’ ημίχρονο ήταν μπροστά με δύο γκολ 15-13), στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής στον Α’ όμιλο του τουρνουά χάντμπολ ανδρών των Ολυμπιακών Αγώνων «Παρίσι 2024».

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη για την ομάδα της Κροατίας, η οποία έκανε έτσι αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση της στους προημιτελικούς της διοργάνωσης. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ιβάν Μαρτίνοβιτς, με εννιά γκολ στο ενεργητικό του.

Η Ισπανία πανηγύρισε την δεύτερη νίκη της στον Α΄ όμιλο του ανδρικού τουρνουά χάντμπολ των Ολυμπιακών Αγώνων «Παρίσι 2024». Οι Ίβηρες επιβλήθηκαν 37-33 της Ιαπωνίας (ημίχρονο 20-18), στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Α΄ ομίλου, και διατηρούνται στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας, η οποία χαρίζει το «εισιτήριο» για τους προημιτελικούς. Στον αντίποδα, οι Ασιάτες μετρούν τρεις ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια, με αποτέλεσμα να έχουν χάσει αρκετό έδαφος στην «κούρσα» για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ο Καουλντί Οντριοθόλα με έξι γκολ ήταν ο πρώτος σκόρερ της Ισπανίας, 12 παίκτες της οποίας βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα, ενώ «αιχμές του δόρατος» στην επίθεση της Ιαπωνίας ήταν οι Κοσούκε Γιασουχίρα και Ναόκι Φουτζισάκα με επτά τέρματα έκαστος.

Εν τω μεταξύ, εντυπωσιακή ήταν η Νορβηγία, μολονότι νίκησε δύσκολα την Ουγγαρία με 26-25 (ενώ στο Α’ ημίχρονο ήταν πίσω με δύο γκολ 11-13), στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής στον Β’ όμιλο του τουρνουά χάντμπολ ανδρών των Ολυμπιακών Αγώνων «Παρίσι 2024».

Αυτή ήταν η τρίτη νίκη για την ομάδα της Νορβηγίας, που εξασφάλισε πανηγυρικά την πρόκριση στους προημιτελικούς της διοργάνωσης. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Αλεξάντρ Μπλονζ, με εννιά γκολ στο ενεργητικό του.