Η Τουρκία επιβεβαίωσε, έστω και δύσκολα, τα προγνωστικά και είναι η πρώτη ομάδα που προκρίνεται στα ημιτελικά του Ολυμπιακού τουρνουά βόλεϊ γυναικών των αγώνων του Παρισιού, κερδίζοντας σήμερα, μετά από συναρπαστική μάχη, στα προημιτελικά την Κίνα με 3-2 σετ, με ανατροπή και μετά από 1 ώρα και 43 λεπτά.

Οι Κινέζες μπήκαν δυνατά στο ματς και κέρδισαν το πρώτο σετ με 25-23 μετά από 25 λεπτά. Στη συνέχεια η ομάδα της Τουρκίας ανέβασε την απόδοση της, ισοφάρισε με 25-21, μετά από 26 λεπτά, και πήρε την πρωτοπορία με 26-24 σε 31 λεπτά.

Η Κίνα όμως δεν παρέδωσε τα όπλα και κατάφερε να ισοφαρίσει με 25-21, μετά από 26 λεπτά. Το συναρπαστικό ματς κρίθηκε στο τάι μπρέικ, όπου η Τουρκία, με κορυφαία τη Μελίσα Τερέζα Βάργκας, νίκησε με 15-12. Στα ημιτελικά η Τουρκία θα διεκδικήσει τη συμμετοχή της στο μεγάλο κυριακάτικο τελικό κόντρα στη νικήτρια του ζευγαριού Ιταλία-Σερβία.