Η Ισπανία, μετά από συναρπαστικό ματς για τα προημιτελικά, νίκησε με 29-28 την Αίγυπτο στην παράταση και έγινε η πρώτη ομάδα που κερδίζει την πρόκριση της στα ημιτελικά του Ολυμπιακού τουρνουά χάντμπολ ανδρών των αγώνων του Παρισιού.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε με τους Αιγύπτιους να είναι μπροστά με τέσσερα γκολ (12-8), αλλά στη συνέχεια η Ισπανία πίεσε, μείωσε στο σκορ και έγινε μάχη έως το τελευταίο λεπτό του αγώνα, το οποίο στην κανονική διάρκεια του έληξε ισόπαλο με 25-25.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, όπου τελικά η Ισπανία πήρε την πρόκριση με 4-3, με κορυφαίο τον Αλέιξ Γκόμες, που σημείωσε συνολικά εννιά γκολ, και η «ρόχα» θα παίξει στα ημιτελικά για μια θέση στον τελικό της Κυριακής, κόντρα στο νικητή του ζευγαριού Γερμανία-Γαλλία.