Δίχως απώλειες ολοκλήρωσαν οι ΗΠΑ τις υποχρεώσεις τους στον 3ο όμιλο του Ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ των ανδρών στη Λιλ και πλέον επικεντρώνονται στον νοκ άουτ προημιτελικό με τη Βραζιλία.

Η πρωτοπόρος Team USA συνέτριψε με 104-83 το Πουέρτο Ρίκο, για την 3η και τελευταία ημέρα της φάσης των ομίλων, υποχρεώνοντας τους αντιπάλους της, που είχαν αποκλειστεί από τη συνέχεια, στην τρίτη ήττα τους σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Ένα δεκάλεπτο, το πρώτο, διήρκησε η αντίσταση του Πουέρτο Ρίκο, καθώς στη συνέχεια και με ρεκόρ παραγωγικότητας, οι ΗΠΑ έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 16-39, εκτόξευσαν τη διαφορά στο +19 στο ημίχρονο και δεν κοίταξαν πίσω… Άλλωστε με τον σημερινό πλουραλισμό τους στην επίθεση (έξι παίκτες τελείωσαν με διψήφιο αριθμό πόντων), οι Αμερικανοί σχεδόν δεν… ίδρωσαν για να γράψουν το 3Χ3 στη φάση των ομίλων.

Κορυφαίος των ΗΠΑ ο Άντονι Έντουαρντς με 26 πόντους, ενώ από το Πουέρτο Ρίκο πάλεψε ο Χοσέ Αλβαράδο με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 29-25, 45-64, 59-87, 83-104.