Την ήττα 2-0 γνώρισε η Βραζιλία από την Ισπανία και πλέον κινδυνεύει άμεσα με αποκλεισμό από την επόμενη φάση του Ολυμπιακού Τουρνουά ποδοσφαίρου γυναικών. Η Καστίγιο (68΄) και η Πουτέγιας (90+17΄) πέτυχαν τα γκολ στο ματς έγινε στο Μπορντό και σημαδεύτηκε από την αποβολή της Μάρτα στις καθυστερήσεις του α΄ ημιχρόνου, με απευθείας κόκκινη, για σκληρό μαρκάρισμα.

Η σούπερ σταρ της Βραζιλίας ξέσπασε σε λυγμούς τη στιγμή της αποβολής, συνειδητοποιώντας ότι υπάρχει πολύ σοβαρό ενδεχόμενο, αυτό να ήταν το τελευταίο ματς της τεράστιας καριέρας της στη «Σελεσάο». Κι αυτό γιατί η ομάδα της κινδυνεύει άμεσα με αποκλεισμό και θα περιμένει τους αγώνες των άλλων ομίλων για να διαπιστώσει αν θα είναι μία από τις καλύτερες τρίτες που θα προκριθούν στους «8».

Το «εισιτήριο» μέσω του Γ΄ ομίλου πήρε και η Ιαπωνία που νίκησε 3-1 τη Νιγηρία στη Ναντ με σκορερ τις Χαμάνο (22΄), Τανάκα (32΄), Κιταγκάουα (45+5΄). Για τις ηττημένες το γκολ πέτυχε η Ετσεγκίνι στο 42΄.