Δ.Κ.
«ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΞΕΠΟΥΛΗΜΑ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ», είναι το πανό που σήκωσε στην αίθουσα της Ολομέλειας κατά τη διάρκεια της ψηφοφορίας για τη συμφωνία των Πρεσπών ο Βουλευτής της Ένωσης Κεντρώων Γιάννης Σαρίδης σε συνεννόηση με το Κόμμα Πειρατών Ελλάδος.
Μια ακτιβιστική- όπως είπε- κίνηση για την ανάγκη λήψης μέτρων ώστε να ενισχυθεί η λειτουργία της Δημοκρατίας αλλά παράλληλα να μπουν και τα δημοψηφίσματα στη ζωή μας.
Ο κύριος Σαρίδης ψήφισε όχι στη συμφωνία των Πρεσπών και θέλησε παρότι δεν προβλέπεται αιτιολόγηση ψήφου να στείλει το δικό του μήνυμα μαζί με τους πειρατές.
«Δεν φταίει η δημοκρατία για τις μεταγραφές των Βουλευτών» θα μπορούσε να είναι η άλλη όψη του πανό που κρατούσε στα χέρια του ο Γιάννης Σαρίδης.