Το πηγαδάκι είχε στηθεί στο διάδρομο της Βουλής και σ’ αυτό συμμετείχαν οι «σύντροφοι», Γιάννης Τραγάκης (γενικός γραμματέας της Κοινοβουλευτικής Ομάδας της Νέας Δημοκρατίας), ο Μάξιμος Χαρακόπουλος, ο Κυριάκος Μητσοτάκης και ο Σταύρος Δαϊλάκης.
Την ομάδα πλησίασε κάποια στιγμή ο ανεξάρτητος βουλευτής, Πέτρος Τατούλης και ο Μάξιμος Χαρακόπουλος. Τον χαιρέτισαν λέγοντάς του: «Δεχόμαστε διευρύνσεις».
Ο κύριος Τραγάκης χαμογέλασε και είπε ότι όλα είναι ανοιχτά, αλλά ο ανεξάρτητος βουλευτής του χάιδεψε το μάγουλο, ανταπαντώντας του: «Μπορεί όλα είναι ανοιχτά, αλλά δεν εξαρτώνται από εκείνον».
Στη συνέχεια, τη σκυτάλη πήρε ο γνωστός για τις ατάκες του Σταύρος Δαϊλάκης: «Βρε συ Πέτρο, δεν έρχεσαι στο κοπάδι για να γλιτώσεις; Γιατί με τη γρίπη των χοίρων, αν μείνεις μόνος, δε βλέπω να τη βγάζεις!», συμβούλεψε το φίλο του ο Δραμινός βουλευτής, δείχνοντας και εκείνος τον Τραγάκη σε ρόλο Κοπαδάκη.
(Πρώτη καταχώρηση: 27 Απριλίου 2009, 22:40)