Οι γκάφες του μοναδικές και όλες μαζί αξίζουν μία θέση στο βιβλίο Γκίνες. Ο λόγος για το, συμπαθητικό κατά τ’ άλλα, γενικό γραμματέα της Κοινοβουλευτικής Ομάδας της Νέας Δημοκρατίας, Γιάννη Τραγάκη.

Τι έπαθε κατά τη διάρκεια του τελικού του αγώνα κυπέλου Ολυμπιακός – ΑΕΚ ο «ανεκδιήγητος» βουλευτής, ο οποίος κατά διαστήματα εκτελεί και χρέη προπονητή στους διαδρόμους της Βουλής;

Ήταν το 90ο λεπτό του αγώνα, όταν ο Σκόκο με εξαιρετική ενέργεια έγραψε το 3-2. Ο «προπονητής», Γιάννης Τραγάκης, εκνευρισμένος από το γκολ που δέχτηκε η ομάδα του, σηκώθηκε και έφυγε. Το ματς πήρε φωτιά στο 96ο λεπτό, με την ισοφάριση του Ντάρμπισαϊρ. Την επόμενη μέρα, όλη η Ελλάδα μιλούσε για τον τελικό των τελικών και το Γιάννη Τραγάκη να βλέπει από τον καναπέ τους πανηγυρισμούς.

«Διέγραψες ιστορία τριάντα χρόνων», του είπε την επομένη ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ, Γρηγόρης Νιώτης, σχολιάζοντας την γκάφα του συναδέλφου.

Ένα μήνα νωρίτερα, είχαν έρθει οι παλαίμαχοι του Ολυμπιακού για επίσκεψη στη Βουλή και έφεραν σε όλους φανέλες αναμνηστικές. Ξέχασαν να τυπώσουν το όνομα του γενικού, ο οποίος, ωστόσο, δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και φωτογραφήθηκε μαζί τους με μια φανέλα στο χέρι που έγραφε «Δημήτρης Σιούφας». Και το χειρότερο: δίπλα του ακριβώς ήταν, με τη δική του φανέλα και το όνομα Νεράντζης, ο «άσπονδος» φίλος του και αντιπρόεδρος της Βουλής, Αναστάσιος Νεράντζης.

Σε μια επέτειο  είχε πάει ως πρόεδρος, τότε, του Κοινοβουλίου στη Μητρόπολη Αθηνών και στην προσπάθειά του να χαιρετήσει τον πρόεδρο της Δημοκρατίας και να είναι και στο πλάνο γλίστρησε απ’  τη βιασύνη του και κυλώντας σαν μπάλα κατέληξε στο τέρμα της σκάλας. Σκληρό καρύδι, όμως, σηκώθηκε, χωρίς ευτυχώς να πάθει απολύτως τίποτα.

Οφείλουμε να ομολογήσουμε ότι και οι γκάφες τον κυνηγάνε λόγω… συμπάθειας.