Η στιγμή της αλήθειας έφτασε για τον Άδωνι Γεωργιάδη και την Ευγενία Μανωλίδου, που σε λίγες ώρες θα ανταλλάξουν όρκους αιώνιας πίστης.
Αλήθεια ή ψέματα ότι επέλεξαν να παντρευτούν Δευτέρα (κακίες όσοι κάνουν λόγο για τη δεύτερη φορά ένθεν και ένθεν) γιατί ήθελαν να έχουν πάρα πολύ κόσμο κοντά τους; Η ερμηνεία που δίνεται είναι απλή, αυθόρμητη και αληθινή: απέφυγαν την Κυριακή γιατί είναι μέρα που οι περισσότεροι δεν λένε να ξεκουνήσουν από τις παραλίες. Σιγά μην πάθουν ό,τι τα κόμματα την Κυριακή των εκλογών!
Αλήθεια ή ψέματα ότι μετά ακολουθεί τρικούβερτο γλέντι; «Όχι, κατηγορηματικά», απαντάει ο Άδωνις Γεωργιάδης. Άλλα ωστόσο λέει ο ορός της αλήθειας .Ότι για μια φορά ο Άδωνις αναγκάστηκε να γίνει Πινόκιο, γιατί διαφορετικά θα έτρεχε και δεν θα έφτανε.
Κι εκείνο το κέντρο προς Λούτσα πλευρά, ποιους περιμένει; Ευγενία απάντησε εσύ, γιατί μιλάει που μιλάει πολύ ο Άδωνις, αν γίνει και η μύτη του στα μέτρα του Πινόκιο… ζήτω που… παντρευτήκατε!