Δεν μιλάμε για το πρώτο χρονικά εμβόλιο, αλλά για το πρώτο της νηπιακής ηλικίας που μπορεί να θυμηθεί. Πάμε να δούμε τι μπορείτε να κάνετε για να κυλήσουν όλα ομαλά:
Εξηγήστε από πριν στο παιδί τι ακριβώς πάτε να κάνετε στον παιδίατρο και για ποιο λόγο γίνονται τα εμβόλια. Δώστε ιδιαίτερη έμφαση στο γεγονός ότι όλη η διαδικασία διαρκεί ελάχιστα και διαβεβαιώστε το ότι δεν θα πονέσει. Έτσι, έχοντας προετοιμαστεί για ό,τι θα ζήσει, θα του φανεί λίγο πιο εύκολη η διαχείριση της κατάστασης.
Για καλό και για κακό, πάρτε μαζί σας ένα λούτρινο ή το αγαπημένο του παιχνίδι. Ενδέχεται, παρά την ενημέρωσή σας, να αντιδράσει αρνητικά όταν φτάσει η μεγάλη στιγμή, οπότε ίσως χρειαστεί να του αποσπάσετε την προσοχή για να κάνει ο γιατρός τη δουλειά του.
Διαβάστε τη συνέχεια στο govastileto.gr