Αν δεν έχει γίνει κάποιος γονιός, δεν μπορεί να αντιληφθεί πόσο δύσκολη είναι η διαχείριση των φόβων αναφορικά με το παιδί. Δείτε μερικές συμβουλές για να μπορέσετε να βρείτε λίγο περισσότερη ηρεμία μέσα σας:
• Η διαχείριση των φόβων γίνεται μέσω του εξορθολογισμού τους. Εκείνη την ώρα που νιώθετε δηλαδή άγχος, σκεφτείτε λογικά αν όντως έχει βάση ή είσαστε υπερβολική. Κάπως έτσι θα μπορέσετε να διαχειριστείτε-αν όχι απαλλαχθείτε-από μερικούς από αυτούς.
• Τη στιγμή που νιώθετε το κεφάλι σας έτοιμο να «σπάσει», κατευθύνετε συνειδητά τη σκέψη σας σε κάτι άλλο, πιο ευχάριστο για να ξεχαστείτε.
Διαβάστε περισσότερα στο govastileto.gr