Μάλιστα, ο ίδιος θεωρεί πως και οι Γερμανοί φοιτητές θα πρέπει να επιλέγουν τα ελληνικά πανεπιστήμια, κυρίως σε τομείς στους οποίους η Ελλάδα έχει τη δική της παράδοση, όπως η φιλοσοφία και η ιστορία, αλλά και σε πεδία, όπως αυτό των λεγόμενων «πράσινων τεχνολογιών».
«Συνήθως, οι Έλληνες φοιτητές επιλέγουν, όταν πρόκειται για σπουδές στο εξωτερικό, τις Η.Π.Α. ή τη Μεγάλη Βρετανία. Η γλώσσα δεν αποτελεί – ή τουλάχιστον δεν πρέπει να αποτελεί – εμπόδιο. Στη χώρα σας, εκτός του Γερμανικού Ινστιτούτου, έχετε και ένα εξαίρετο σχολείο (τη Γερμανική Σχολή Θεσσαλονίκης), οπότε η πρόσβαση στην εκμάθηση της γλώσσας είναι εξαιρετικά εύκολη» επισημαίνει ο κ. Βίτιχ.