Αγχωτική νίκη πέτυχε την Τρίτη στην πρεμιέρα του Μουντιάλ της Βραζιλίας το Βέλγιο. Οι «κόκκινοι διάβολοι» αν και βρέθηκαν να χάνουν με 1-0 από την Αλγερία στο «Εστάντιο Μινεϊράο», κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να νικήσουν με 2-1 τις «αλεπούδες της ερήμου», αρχίζοντας έτσι νικηφόρα στον 8ο όμιλο της διοργάνωσης.

Το συγκρότημα του Χαλίλχοτζιτς είχε πάρει το προβάδισμα με το εύστοχο πέναλτι του Φεγκουλί στο 25ο λεπτό, ωστόσο οι χρυσές αλλαγές του Βίλμοτς, ο Φελαϊνί και ο Μάρτενς σκόραραν στο 70’ και στο 80’ αντίστοιχα, γέρνοντας την πλάστιγγα του ματς υπέρ των Βέλγων.

O αγώνας

Η Αλγερία παίζοντας μαζική άμυνα κατάφερε να κρατήσει μακριά από την περιοχή της στα πρώτα λεπτά του αγώνα τους Βέλγους, οι οποίοι είχαν την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς ωστόσο να μπορούν να απειλήσουν την εστία του Ράις.

Μάλιστα τα πράγματα έγιναν χειρότερα για τους κόκκινους διάβολους στη συνέχεια, καθώς το συγκρότημα του Χαλίλχοτζιτς στο 24ο λεπτό κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του Φενγκουλί από τον Βερτόνγκεν, με τον παθών να αναλαμβάνει την εκτέλεση, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του στο 25′.

Το τέρμα του Φενγκουλί είναι το πρώτο για την Αλγερία σε Μουντιάλ μετά από 28 χρόνια αφού το τελευταίο γκολ που είχαν πετύχει ήταν στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 1986.

Το Βέλγιο φανερά σοκαρισμένο από αυτή την εξέλιξη του αγώνα προσπάθησε να αντιδράσει αλλά η καλά οργανωμένη άμυνα των Αλγερινών σταματούσε με ευκολία τις επιθέσεις των αντιπάλων.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε με τους Βέλγους να πιέζουν και τους Αλγερινούς να αμύνονται μαζικά. Τελικά την λύση στην πολιορκία έδωσαν οι αλλαγές του προπονητή του Βελγίου, Μάρκ Βίλμοτς.

Ο Φελαϊνί, που είχε περάσει στο αγώνα στο 65′ στην θέση του Ντεμπελέ, ισοφάρισε με κεφαλιά στο 70′, ενώ ο Μέρτενς, που αντικατέστησε τον Τσαντλί στο 46′, διαμόρφωσε το τελικό 2-1 στο 80′ μετά από υποδειγματική αντεπίθεση των «κόκκινων διαβόλων».

Βέλγιο-Αλγερία 2-1

Γκολ: 25′ Φεγκουλί (Αλγερία), 70′ Φελαϊνί (Βέλγιο), 80′ Μέρτενς (Βέλγιο)

Κίτρινες: Βερτόνχεν (Βέλγιο)

Βέλγιο (Μαρκ Βίλμοτς): Κουρτουά, Βερτόνχεν, Βαν Μπούιτεν, Κομπανί, Αλντεβάιρελντ, Ντεμπελέ (65′ Φελαϊνί), Βίτσελ, Αζάρ, Ντε Μπρούιν, Τσαντλί (46′ Μέρτενς), Λουκάκου (58′ Οριζί).

Αλγερία (Βαχίντ Χαλίλχοτζιτς): Ράις, Χαλισέ, Μεντζανί (84′ Γκιλάς), Μπουγκέρα, Γκουλάμ, Ταϊντέρ, Μπενταλέμπ, Μοστεφά, Φεγκουλί, Σουντάνι (66′ Σλιμάνι), Μαχρέζ (71′ Λάσέν).