Η Ολλανδία, χάρη στα γκολ δύο ποδοσφαιριστών της που πέρασαν ως αλλαγή στην «Αρένα Κορίνθιανς», επικράτησε τη Δευτέρα με 2-0 της Χιλής, στο πλαίσιο της τρίτης και τελευταίας αγωνιστικής των ομίλων του Μουντιάλ και κατέλαβε την πρώτη θέση στο Β’ γκρουπ.

Οι «οράνιε», οι οποίοι έκαναν το «3 στα 3» στην πρώτη φάση της διοργάνωσης, πετυχαίνοντας μάλιστα 10 γκολ, προηγήθηκαν με γκολ του Φερ στο 77ο λεπτό, ενώ ο Ντεπάι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Το συγκρότημα του Λουίς Φαν Χάαλ στη φάση των 16 αποφεύγει, όπως όλα δείχνουν τη Βραζιλία, η οποία αναμένεται να βρεθεί στον… δρόμο των Χιλιανών, που κατέλαβαν τη δεύτερη θέση του ομίλου.

(Tα γκολ του αγώνα)

Η Χιλή ήταν πιο κινητική στα πρώτα λεπτά του ματς, καταφέρνοντας να απειλήσει πρώτη με μια κεφαλιά του Βάρκας στο 13΄, που όμως δεν βρήκε στόχο.

Στο 23′ ένα σουτ του Γκουτιέρες πέρασε άουτ και την ίδια τύχη είχε ένα λεπτό αργότερα η προσπάθεια του Βαϊνάλντουμ.

Στο 31′ οι Χιλιανοί ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Μπλιντ στον Αράνγκις, ενώ στο 40’ ο Ρόμπεν, μετά από μία επέλασή του έκανε το σουτ, με την μπάλα ωστόσο να περνάει μόλις άουτ.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με μία καλή ευκαιρία για τους νοτιοαμερικάνους, που απείλησαν στο 45′ με κεφαλιά του Βάργκας, ο οποίος είδε την μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Σίλεσεν.

Στο δεύτερο μέρος, ένα δυνατό σουτ του Σάντσεθ απέκρουσε ο Σίλεσεν στο 65′, για να «χτυπήσουν» οι Ολλανδοί για πρώτη φορά με τον Φερ στο 77ο λεπτό, με τον νεαρό ποδοσφαιριστή να σκοράρει με κεφαλιά σε εκτέλεση κόρνερ δύο λεπτά μετά την είσοδό του στο παιχνίδι.

Τη νίκη των «οράνιε» «σφράγισε» μια άλλη αλλαγή του Φαν Χάαλ, ο Ντεπάι, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις, μετά από σέντρα του Ρόμπεν.

Ολλανδία-Χιλή 2-0 (ΝΕΡΙΤ)

Γκολ: 77′ Φερ, 90+2′ Ντεπάι

Κίτρινες: Σίλβα (Xιλή), Μπλιντ (Ολλανδία)

Ολλανδία (Λουίς Φαν Χααλ): Σίλεσεν, Φλααρ, Ντε Φρέι, Μπλιντ, Ντε Γιονγκ, Γιάνμαατ, Σνάιντερ (76′ Φερ), Ρόμπεν, Κάουτ (89′ Κονγκολό), Λενς (69′ Ντεπάι), Βαϊνάλντουμ.