Η Ουρουγουάη είναι η ομάδα που προκρίθηκε ως δεύτερη στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου από τον τέταρτο όμιλο. Στον «τελικό» πρόκρισης η «τσελέστε» επικράτησε 1-0 της Ιταλίας με γκολ του Γκοντίν στο 81’ και άφησε εκτός συνέχειας την «σκουάντρα ατζούρα»!

Σφικτό ήταν το παιχνίδι, αφού ούτε Ιταλία αλλά ούτε και η Ουρουγουάη ήταν διατεθειμένες να ρισκάρουν από νωρίς.

Ως εκ τούτου οι μοναδικές φάσεις άξιες αναφοράς στο πρώτο ημίχρονο ήταν ένα φάουλ του Πίρλο που έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Μουσλέρα (12΄) και η διπλή επέμβαση του Μπουφόν στην ίδια φάση (33΄), αρχικά στο γύρισμα του Σουάρες και ύστερα στο σουτ του Λοδέιρο.

Η αποβολή με απευθείας κόκκινη κάρτα του Μαρκίζιο στο 59ο λεπτό, σε φάση που ουδείς κατανόησε την απόφαση του Μεξικανού διαιτητή καθώς ο Ιταλός δεν φάνηκε να έχει πρόθεση να χτυπήσει τον Ρίος, άλλαξε νωρίς τον αριθμητικό συσχετισμό στον αγωνιστικό χώρο.

Απέναντι σε μια τόσο οργανωμένη ομάδα, όμως, ήταν σαφές και σημαντικό ότι οι λιγοστές ευκαιρίες δεν θα έπρεπε να σπαταληθούν. Ήδη, μία είχε χάσει στο 58΄ ο Ροντρίγκες σουτάροντας άουτ από εξαιρετική θέση, ενώ στο 69΄ ο Μπουφόν είπε «όχι» στον Σουάρες, στο μεταξύ τους τετ α τετ.

Το «γόρδιο δεσμό» για την «τσελέστε» έλυσε τελικά ο Ντιέγκο Γκοδίν, ο οποίος σκόραρε στο 81΄ με την… πλάτη σε εκτέλεση κόρνερ, στην 80ή συμμετοχή του στην Εθνική ομάδα, στέλνοντας την Ουρουγουάη στους «16» και την άτολμη Ιταλία σε πρόωρες… διακοπές.

Ιταλία-Ουρουγουάη 0-1 (NEΡIT)