Στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Βραζιλίας προκρίθηκε η Κόστα Ρίκα, η οποία μετά την Ουρουγουάη επικράτησε και της Ιταλίας. Στο Ρεσίφε η παρέα του Τζοέλ Κάμπελ επικράτησε 1-0 με γκολ που πέτυχε στο 44’ ο Ρουίζ! Παράλληλα, με αυτό το αποτέλεσμα η Αγγλία αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Το παιχνίδι στο πρώτο μισό του ημιχρόνου ήταν κακό ποιοτικά. Η Ιταλία είχε κλείσει σωστά τον Τζόελ Κάμπελ, όμως επιθετικά δεν μπορούσε να διασπάσει την άμυνα της Κόστα Ρίκα. Η πρώτη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 27’ και δημιουργήθηκε από τον Μάριο Μπαλοτέλι, ο οποίος δεν πλάσαρε σωστά τον Νάβας. Στη συνέχεια ο Πίρλο σε δύο περιπτώσεις βρήκε με κάθετες μπαλιές τον Μπαλοτέλι, όμως ο φορ της Μίλαν δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Η Κόστα Ρίκα από την πλευρά της βρήκε τον τρόπο να σκοράρει. Αρχικά, στο 43’, ο Κάμπελ ανατράπηκε από τον Κιελίνι, όμως το πέναλτι δεν καταλογίστηκε. Ένα λεπτά μετά, η… δικαιοσύνη αποκαταστάθηκε, αφού ο Ρουίζ νίκησε τον Μπουφόν και πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι αλλαγές του Πραντέλι, ο Κασάνο, ο Ινσίνιε και ο Σέρσι δεν βοήθησαν επιθετικά και έτσι η Ιταλία δεν βρήκε γκολ μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Ιταλία – Κόστα Ρίκα 0-1 (ΝΕΡΙΤ HD, ΝΕΡΙΤ Sports)

Γκολ: 44′ Ρουίζ

Κίτρινες κάρτες: Μπαλοτέλι – Κουμπέρο