Η Χιλή επικράτησε 2-0 της Ισπανίας και πανηγύρισε μία τεράστια πρόκριση στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου! Οι Λατινοαμερικανοί σε συνδυασμό με τη νίκη τους επί της Αυστραλίας στην πρώτη αγωνιστική έφτασαν τους 6 βαθμούς, όσους και η Ολλανδία και άφησαν τους Ισπανούς χωρίς βαθμούς στον δεύτερο όμιλο και εκτός συνέχειας του Μουντιάλ. Σκόρερ για τους Χιλιανούς ήταν οι Βάργκας (20′) και Αρανγκίθ (43’).

Οι Ισπανοί μετά το… κάζο της πρεμιέρας από τους Ολλανδούς γνώριζαν ότι μόνο με νίκη θα επέστρεφαν στο μονοπάτι της πρόκρισης. Οι παίκτες του Βιθέντε Ντελ Μπόσκε δεν παρουσιάστηκαν αντάξιοι των προσδοκιών και μετά από ένα 20λεπτο, όπου οι Χιλιανοί έδειξαν καλή οργάνωση στην άμυνα και επικίνδυνοι στην επίθεση «πάγωσαν» τους «φούριας ρόχας»!

Στο 20’ ο Βάργκας βρήκε την ευκαιρία και μετά με τον Κασίγιας εξουδετερωμένο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα σημειώνοντας το 1-0. Από το γκολ και μετά η Ισπανία προσπάθησε να αντιδράσει, όμως το άγχος ήταν εμφανές. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι ακόμα και οι πιο απλές πάσες, έμοιαζαν για τους Ισπανούς κάτι το εξεζητημένο.

Ο χρόνος κυλούσε και λίγο πριν το σφύριγμα του διαιτητή για την ανάπαυλα ο Αρανγκίθ πέτυχε ακόμα ένα γκολ, στέλνοντας τους Παγκόσμιους Πρωταθλητές του 2010 στο… καναβάτσο.

Οι Ισπανοί έκαναν μια τελευταία προσπάθεια μπαίνοντας δυναμικά στο β΄ ημίχρονο, αλλά η χαμένη ευκαιρία του Μπουσκέτς, που βρέθηκε εντελώς μόνος σε κενή εστία και σούταρε άουτ τους… έκοψε τα πόδια! Στο τελευταίο δεκάλεπτο με δύο εντυπωσιακές αποκρούσεις ο Μπράβο στέρησε ακόμα και το δικαίωμα να πετύχουν ένα γκολ και τους ανάγκασε να αποχωρήσουν με κατεβασμένα κεφάλια!

Σε ό,τι αφορά τον ΜVP, το βραβείο κατέληξε στον Εντουάρντο Βάργκας. Ο άσος της Βαλένθια συνέβαλε τα μέγιστα στη σπουδαία νίκη πρόκρισης της ομάδας του επί της παγκόσμιας πρωταθλήτριας, ενώ πέτυχε το πρώτο γκολ των «Λα Ρόχας» στο 20ο λεπτό.

Οι πρωταθλητές που… εκθρονίστηκαν

Πάντως οι «φούριας ρόχας» δεν είναι η πρώτη ομάδα που, ούσα Παγκόσμια πρωταθλήτρια στην προηγούμενη διοργάνωση, αποχαιρετά το Μουντιάλ από τη φάση των ομίλων.

Ανάλογο «πατατράκ» με αυτό των Ισπανών έχουν υποστεί η Ιταλία το 2010 και η Γαλλία το 2002. Μάλιστα, η περίπτωση των «τρικολόρ» θυμίζει αρκετά αυτήν της ομάδας του Ντελ Μπόσκε, αφού τότε είχαν ταξιδεύσει στην Ιαπωνία και τη Νότια Κορέα ως πρωταθλητές Κόσμου (1998) και Ευρώπης (2000).
Ουσιαστικά το «repeat» είναι ένα επίτευγμα που μόνο δύο ομάδες έχουν κατορθώσει σε 19 διοργανώσεις (δεν υπολογίζεται η πρώτη του 1930).

Ήταν η Ιταλία του Βιτόριο Πότσο (ο μόνος προπονητής με δύο τίτλους) στα Μουντιάλ του 1934 και του 1938 και η Βραζιλία το 1958 και το 1962. Τα τελευταία 48 χρόνια, λοιπόν, καμία ομάδα δεν κατάφερε να επιστρέψει δύο συνεχείς φορές στην πατρίδα της με το FIFA Cup στις αποσκευές της.

Ισπανία – Χιλή 0-2 (ΝΕΡΙΤ HD, ΝΕΡΙΤ Sports)

Γκολ: 20′ Βάργκας, 43′ Αρανγκίθ

Κίτρινες κάρτες: Τσάμπι Αλόνσο – Βιδάλ, Μένα

Ισπανία: Κασίγιας, Αθπιλικουέτα, Χάβι Μαρτίνεθ, Σέρχιο Ράμος, Ζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς, Τσάμπι Αλόνσο (46′ Κόκε), Ινιέστα, Πέδρο (76′ Καθόρλα), Ντιέγκο Κόστα (64′ Τόρες), Σίλβα

Χιλή: Μπράβο, Γιάρα, Σίλβα, Μεδέλ, Ίσλα, Αρανγκίθ (64′ Γκουτιέρεζ), Ντίαζ, Μένα, Βιδάλ (88′ Καρμόνα), Βάργκας (85′ Βαλντίβια), Αλέξις.