Η Γερμανία επικράτησε 1-0 των Ηνωμένων Πολιτειών στο Ρεσίφε, με γκολ του Μίλερ στο 55’, όμως οι δύο ομάδες προκρίθηκαν μαζί στους «16» της διοργάνωσης. Η Γερμανία ως πρώτη με 7 βαθμούς και οι ΗΠΑ από πίσω με 4 βαθμούς, όσους και η Πορτογαλία, αλλά με καλύτερο συντελεστή τερμάτων.

Το 0-0 δεν άλλαξε στο πρώτο 45λεπτο, καθώς η δυνατή βροχή δεν άφησε τους τεχνίτες ποδοσφαιριστές των Γερμανών να επιβάλουν τον ρυθμό τους όπως θα ήθελαν. Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους όμως τα «πάντσερ» έφτασαν στο γκολ που αναζητούσαν. Ο Μίλερ βρήκε την ευκαιρία με δυνατό πλασέ στο 55ο λεπτό να στείλει τη μπάλα στην εστία του Χάουαρντ, κάνοντας το 1-0.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία για τους «γιάνκις» χάθηκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Ντέμπσι αστόχησε από τη μικρή περιοχή με κεφαλιά.

ΗΠΑ-Γερμανία 0-1 (ΝΕΡΙΤ Sports)

Γκολ: 55′ Μίλερ

Κίτρινες κάρτες: Γκονζάλεζ, Μπέκερμαν – Χέβεντες

ΗΠΑ (Γιούργκεν Κλίνσμαν): Χάουαρντ, Γκονζάλεζ, Μπράντλεϊ, Μπέσλερ, Μπίσλεϊ, Ντέμπσεϊ, Τζόουνς, Ντέιβις (59′ Μπεντόγια), Μπέκερμαν, Ζούσι (84′ Γέντλιν), Τζόνσον.

Στον πάγκο: Μπρουκς, Γιόχανσον, Ντίσκερουντ, Γκουζάν, Γκριν, Άλτιντορ, Βοντολόφσκι, Κάμερον, Τσάντλερ, Ριμάντο

Γερμανία (Χόακιμ Λεβ): Νόιερ, Χέβεντες, Χούμελς, Σβαϊνστάιγκερ (77′ Γκέτσε), Εζίλ (89′ Σίρλε), Ποντόλσκι (46′ Κλόζε), Μίλερ, Λαμ, Μερτεζάκερ, Κρόος, Μπόατενγκ.

Στον πάγκο: Γκρόσκροϊτς, Γκίντερ, Κεντίρα, Τσίλερ, Ντράξλερ, Ντουρμ, Μουστάφι, Βάιντενφελερ, Κράμερ

Επιμέλεια: Ανδρέας Αθανασούλης