Με γκολ του Σεφέροβιτς στις καθυστερήσεις του αγώνα η Ελβετία επικράτησε 2-1 του Εκουαδόρ, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι! Το Εκουαδόρ προηγήθηκε στο 22’ με τον Ένερ Βαλένσια, όμως οι Ελβετοί πήραν τη νίκη με τις δύο «χρυσές» αλλαγές του Ότμαρ Χίτσφελντ. Το 1-1 έκανε στο 48’ ο Μεμέντι!

Το Εκουαδόρ αιφνιδίασε την Ελβετία και κατάφερε στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου να προηγηθεί. Ο Αγιόβι εκτέλεσε φάουλ από πλάγια θέση και ο Ενέρ Βαλένσια με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Η Ελβετία προσπάθησε να αντιδράσει, όμως οι δημιουργίες της για την ισοφάριση σταματούσαν στην άμυνα των Λατινοαμερικάνων.

Το 1-1 ήρθε τελικά με την έναρξη του δευτέρου μέρους. Ο Μεμέντι, που μόλις είχε περάσει στο γήπεδο δικαίωσε τον προπονητή του, Ότμαρ Χίτσφελντ. Στο 48’ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έδωσε στο ματς όλα τα στοιχεία του ντέρμπι.

Όσο περνούσε η ώρα οι δύο ομάδες δημιουργούσαν κινδύνους για τις εστίες. Το Εκουαδόρ είχε σε εγρήγορση την άμυνα των Ευρωπαίων με εκφραστές τους Μοντέρο και Ενέρ Βαλένσια.

Στο 78’ οι Ελβετοί σκόραραν με τον Ντρμιτς, αλλά το γκολ δεν μέτρησε, καθώς ο παίκτης υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Από το ριπλέι φάνηκε ότι η απόφαση ήταν λανθασμένη. Τελικά ο Χίτσφελντ πέρασε σαν δεύτερη αλλαγή στο ματς τον Σεφέροβιτς, ο οποίος τον έβγαλε «ασπροπρόσωπο». Ο άσος της Ελβετίας σε μία αντεπίθεση στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ελβετία – Εκουαδόρ 2-1 (ΝΕΡΙΤ HD, ΝΕΡΙΤ Sports)

Γκολ: 22′ Ένερ Βαλένσια, 48′ Μεμέντι, 90′ + 3′ Σεφέροβιτς

0-1 22′ Ένερ Βαλένσια

1-1 48′ Μεμέντι

2-1 90′ + 3′ Σεφέροβιτς

Κίτρινες κάρτες: Τζουρού – Παρέδες