Το Εκουαδόρ πάλεψε μέχρις εσχάτων, κρατώντας στο μηδέν τη Γαλλία, ωστόσο η λευκή ισοπαλία (0-0) δεν στάθηκε αρκετή για να του χαρίσει την πρόκριση στους 16 του Μουντιάλ, καθώς η Ελβετία νίκησε άνετα με 3-0 την Ονδούρα και πήρε αυτή το δεύτερο «εισιτήριο» από τον Ε’ όμιλο.

Με 10 παίκτες αγωνιζόταν από το 50′ το συγκρότημα του Ρουέδα, καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Aντόνιο Βαλένσια για σκληρό μαρκάρισμα στον Ντιν. Δοκάρι είχε στο 47ο λεπτό για τους τρικολόρ ο Γκριζμάν.

O αγώνας

Στο θρυλικό «Μαρακανά» του Ρίο οι δύο ομάδες έπαιξαν ανοικτό ποδόσφαιρο και με βάση τις ευκαιρίες που χάθηκαν εκατέρωθεν το τελικό αποτέλεσμα δεν συμβαδίζει με την εικόνα του ματς.

Πρώτη φάση για τη Γαλλία στο 10ο λεπτό με το πλασέ του Γκρισμάν από το ύψος της μεγάλης περιοχής να φεύγει λίγο άουτ. Το παιχνίδι πήρε πολύ γρήγορο ρυθμό από το ξεκίνημά του και δεν έπεσε καθόλου στο πρώτο 45λεπτο.

Οι παίκτες του Ισημερινού διεκδίκησαν επί ίσοις όροις τις ελπίδες πρόκρισης που είχαν, δεν κλείστηκαν καθόλου στην άμυνά τους, ενώ από την πλευρά τους οι Γάλλοι, παρά το γεγονός ότι παρατάχθηκαν με αρκετές αλλαγές (έμειναν εκτός οι Ζιρού, Βαλμπουενά, Καμπάιγ), ήθελαν να κλείσουν με το 3Χ3 την φάση των ομίλων.

Οι δύο ομάδες είχαν από μία κλασική ευκαιρία στα πρώτα 45 λεπτά. Πρώτα η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάμπ στο 37′, με την κεφαλιά του Πογκμπά μετά το κόρνερ του Γκρισμάν, να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ ο Ντομίνγκες, ενώ πέντε λεπτά μετά, ήταν η σειρά του Ισημερινού να «αγγίξει» το γκολ, με την κεφαλιά του Ένερ Βαλένσια να διώχνει ενστικτωδώς ο Λιορίς.

Με τον Γκρισμάν να πλασάρει στο 47΄ και μετά την απόκρουση του Ντομίνγκες η μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι, ξεκίνησε το β’ μέρος. Στο 50′ η ομάδα του Ισημερινού έμεινε με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Αντόνιο Βαλένσια (αντιαθλητικό μαρκάρισμα στο Ντίνιε), ωστόσο, τρία λεπτά μετά, ο Μίντα βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά αστόχησε.

Η ομάδα του Ντεσάμπ εκμεταλλευόμενη την αριθμητική της υπεροχή πίεσε για να πετύχει το γκολ της νίκης. Έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Πογκμπά, αλλά και οι παίκτες του Ισημερινού «άγγιξαν» τη δεύτερη νίκη τους στο 82′ με το Λιορίς να κάνει μεγάλ,η επέμβαση στο σουτ του Ιμπάρα. Στο 84′ ο Ντομίνγκες απόκρουσε το βολέ του Μπενζεμά.

Εκουαδόρ-Γαλλία 0-0

Κίτρινες: Εράζο (Eκουαδόρ)

Κόκκινες: Aντόνιο Βαλένσια (για σκληρό μαρκάρισμα στον Ντιν)

Δοκάρια: Γκριζμάν (Γαλλία)

Εκουαδόρ: Ντομίνγκες, Γκουάγκουα, Εράζο, Παρέδες, Νομπόα, Μοντέρο (63′ Ιμπάρα), Αγιόβι, Βαλέντσια, Μίντα, Αρόγιο, Α. Βαλέντσια

Γαλλία: Γιορίς, Σακό (61′ Βαράν), Μπενζεμά, Γκριζμάν, Ματουιντί (67′ Ζιρού), Σανιά, Ντιν, Σισοκό, Πογκμπά, Κοσελνί, Σνάιντερλιν

Eπιμέλεια: Μπάμπης Παπαφιλιππάκης