Προτείνει ο Ba-bet-o (κατά κόσμον Μπάμπης Παπαφιλιππάκης)

Ιδανικά κύλησε και η χθεσινή ημέρα για τη στήλη μας, καθώς επαληθεύτηκαν ο άσος του Μεξικού (2.15), το «Χ» στο ημίχρονο (1.90) του κατ’ ευφημισμόν, όπως αποδείχθηκε, ντέρμπι ανάμεσα στην Ισπανία και την Ολλανδία και ο άσος της Χιλής (1.37), κι έτσι οδηγηθήκαμε για δεύτερη συνεχόμενη ημέρα στο ταμείο.

Ας περάσουμε όμως στα σημερινά ματς… Επιλέξαμε να μην ποντάρουμε στο ματς της Ελλάδας με την Κολομβία, καθώς επιθυμούμε να δούμε το παιχνίδι, χωρίς στοιχηματικό άγχος κι έτσι στρεφόμαστε στις υπόλοιπες τρεις αναμετρήσεις του Σαββάτου από το Παγκόσμιο Κύπελλο.

Μεγάλο ματς θα γίνει στο «Amazonia arena» ανάμεσα στην Αγγλία και την Ιταλία. Το παιχνίδι λογικά θα κριθεί στις λεπτομέρειες και φρονούμε ότι το σκορ θα κυμανθεί στα 2-3 γκολ.

Από εκεί και πέρα η Ουρουγουάη έχει τον πρώτο λόγο για τη νίκη απέναντι στην Κόστα Ρίκα, ενώ στην αναμέτρηση μεταξύ της Ακτής Ελεφαντοστού και της Ιαπωνίας βλέπουμε αρκετά πιθανό το Goal-Goal.

Οι Ιβοριανοί διαθέτουν ποιότητα και δύναμη και λογικά θα βρουν δίχτυα, ωστόσο οι «σαμουράι» υπερτερούν σε ταχύτητα και λογικά θα καταφέρουν κι αυτοί να σκοράρουν.