Μεγάλη νίκη με 2-0 επί της Σλοβακίας πήρε η Παραγουάη, στο «Φρι Στέιτ Στέιντιουμ» σε παιχνίδι για τη δεύτερη αγωνιστική του 6ου ομίλου. Τα γκολ της ομάδας της Λατινικής Αμερικής που ανέβηκε στους 4 βαθμούς, πέτυχαν οι Βέρα (27′) και Βιβέρος (86′).

Η Παραγουάη από το ξεκίνημα του αγώνα έδειξε τις διαθέσεις της. Στο 3’ ο Σάντα Κρουζ επιχείρησε το σουτ και ο Μούχα απέκρουσε σε κόρνερ, ενώ δύο λεπτά μετά η προσπάθεια του Βαλντές κατέληξε άουτ. Ο πορτιέρο των Σλοοβάκων απέκρουσε και στο 19’ το σουτ του Ριβέρος, όμως το 1-0 για την Παραγουάη δεν άργησε να έρθει.

Στο 27’ ο Μπάριος έκανε την ασίστ και ο Βέρα με υποδειγματικό πλασέ πέτυχε το 1-0, βάζοντας τις βάσεις για την επικράτηση της ομάδας του. Από την άλλη, η Σλοβακία δεν κατάφερε να αντιδράσει, ενώ αντίθετα μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους η Παραγουάη έχασε και άλλη ευκαιρία για γκολ. Στο 37’ ο Μούχα κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι, αποκρούοντας το πλασέ του Σάντα Κρουζ.

Στο δεύτερο μέρος η Παραγουάη έριξε το ρυθμό της, η Σλοβακία πήρε τα ηνία του αγώνα, αλλά δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κινδύνους για τα καρέ του Βιγιάρ. Η Παραγουάη στο 72’ θα μπορούσε να «κλειδώσει» τη νίκη της, όμως μετά από σέντρα του Σάντα Κρουζ, ο Βέρα με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Τελικά το 2-0 έγινε πραγματικότητα στο 86’. Ο Ριβέρος με αριστερό δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Μούχα και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Η πρώτη καλή στιγμή για την Σλοβακία ήρθε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Βιγιάρ απέκρουσε σε κόρνερ το σουτ του Βίτεκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Βέρα, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 27’.

Σλοβακία – Παραγουάη 0-2

Γκολ: 27′ Βέρα, 86′ Ριβέρος

Κίτρινες κάρτες: Ντούριτσα, Σέστακ, Βάις – Βέρα