Η Γερμανία αναδείχθηκε νικήτρια στον «μικρό» τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Νοτίου Αφρικής. Τα «πάντσερ» του Γιόκιμ Λεβ επικράτησαν 3-2 της Ουρουγουάης στο «Νέλσον Μαντέλα» του Πορτ Ελίζαμπεθ και πήραν την τρίτη θέση στο 19ο Μουντιάλ.

Το σκορ άνοιξε στο 19’ ο Μίλερ, ενώ στο 28’ ο Καβάνι ισοφάρισε για την Ουρουγουάη. Στο 51’ ο Φορλάν έβαλε τη «σελέστε» μπροστά στο σκορ, ενώ για τη «νάσιοναλμανσαφτ» ισοφάρισε σε 2-2 ο Γιάνσεν στο 56’. Τη νίκη στους Γερμανούς χάρισε στο 82’ ο Κεντίρα.

Στις καθυστερήσεις ο Φορλάν με απευθείας φάουλ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Ο Λεβ προτίμησε να αφήσει εκτός ομάδας τους Λαμ, Κλόζε και Ποντόλσκι, οι οποίοι λόγω ίωσης δεν προπονήθηκαν χθες, όμως η απουσία τους δεν άλλαξε πολύ το αγωνιστικό πλάνο της Γερμανίας.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα για τους Ευρωπαίους σημειώθηκε στο 10’, όταν ο Οζίλ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Φρίντριχ με το κεφάλι σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Μουσλέρα. Το 1-0 για τα «πάντσερ» δεν άργησε.

Στο 18’ από μακρινό σουτ του Σβαϊνστάιγκερ, ο Μουσλέρα απέκρουσε, όμως στην επαναφορά ο Μίλερ βρέθηκε φάτσα με το τέρμα και με πλασέ δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και σημείωσε το 1-0. Με αυτό το τέρμα ο μέσος της Γερμανίας ανέβηκε στην πρώτη θέση των σκόρερ με πέντε γκολ όσα έχουν και οι Βίγια, Σνάιντερ και Φορλάν, ο οποίος σκόραρε επίσης στο σημερινό ματς.

Η Ουρουγουάη δεν το έβαλε κάτω από το γκολ που δέχθηκε και ευτύχισε να ισοφαρίσει αμέσως. Στο 28’ ο Πέρες με τάκλιν πήρε τη μπάλα από τον Μπάστιαν Σβαϊνστάιγκερ, πάσαρε στον Σουάρες και αυτός την προώθησε στον Καβάνι, που ολοκλήρωσε την αντεπίθεση, πετυχαίνοντας το 1-1.

Η τελευταία καλή ευκαιρία για το πρώτο μέρος σημειώθηκε στο 42’. Ο Σουάρες πήρε τη μπαλιά του Φορλάν, μπήκε από δεξιά στην περιοχή του Μπουτ, σούταρε δυνατά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Γερμανού γκολκίπερ.

Το πολύ καλό παιχνίδι που έγινε στο πρώτο ημίχρονο συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος. Στο 48’, μετά από γύρισμα του Καβάνι στον Σουάρες, ο δεύτερος πλάσαρε μπροστά από τον Μπουτ και από θέση πλάγια αριστερά, αλλά ο Γερμανός απέκρουσε εξαιρετικά και έστειλε την μπάλα να περάσει κόρνερ.

Στο 51’ η πίεση που άσκησε η Ουρουγουάη έφερε αποτελέσματα. Ο Αρεβάλο από τα δεξιά έκανε τη σέντρα και ο Φορλάν έπιασε απευθείας το σουτ. Η μπάλα έσκασε στο έδαφος και στη συνέχεια στα δίχτυα του Μπουτ και έτσι η Ουρουγουάη προηγήθηκε με 2-1.

Πέντε λεπτά αργότερα η Γερμανία απάντησε. Μετά από σέντρα του Μπόατενγκ από δεξιά, ο Μουσλέρα δεν κατάφερε με έξοδο να διώξει τη μπάλα και ο Γιάνσεν με το κεφάλι ισοφάρισε σε 2-2.

Το τελικό 3-2 διαμορφώθηκε στο 82. Από το κόρνερ του Οζίλ, οι αμυντικοί της Ουρουγουάης δεν κατάφεραν να διώξουν την μπάλα και έτσι ο Κεντίρα με κεφαλιά πέτυχε το πρώτο προσωπικό του τέρμα στη διοργάνωση και χάρισε την τρίτη θέση στην ομάδα του. Η Ουρουγουάη έφτασε κοντά στην ισοφάριση στις καθυστερήσεις, όμως το απευθείας φάουλ του Φορλάν σταμάτησε στη συμβολή των δοκαριών του Μπουτ.

Πολυτιμότερος παίκτης αναδείχθηκε ο Τόμας Μίλερ, που άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης.

Ουρουγουάη – Γερμανία 2-3

Γκολ:
28′ Καβάνι, 51′ Φορλάν – 18′ Μίλερ, 56′ Γιάνσεν, 82′ Κεντίρα