Τα «μαύρα αστέρια» θα συνεχίζουν να λάμπουν στο Μουντιάλ της Νοτίου Αφρικής. Η Γκάνα επικράτησε με 2-1 των ΗΠΑ στην παράταση (1-1 η κανονική διάρκεια) στο Royal Bafokeng Stadium» και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Παράλληλα, η ομάδα του Ράγεβατς έγινε η τρίτη αφρικανική ομάδα που καταφέρνει να πάρει το εισιτήριο για τους «8» της διοργάνωσης, μετά το Καμερούν (1990) και τη Σενεγάλη (2002).

Τα γκολ των Γκανέζων σημείωσαν οι Μπόατενγκ (5′) και Γκιαν (93′), ενώ για το μοναδικό τέρμα των Αμερικανών σημείωσε ο Ντόνοβαν στο 62′ με εύστοχή εκτέλεση πέναλτι.

Η ομάδα του Ράγεβατς θα αντιμετωπίσει στις 2 Ιουλίου στο Γιοχάνεσμπουργκ την Ουρουγουάη.

Με άγριες διαθέσεις μπήκαν στο παιχνίδι τα μαύρα «αστέρια» και η υπεροχή τους μετουσιώθηκε σε γκολ, αρκετά νωρίς.

Στο 6’ ο Μπόατενγκ εκμεταλλεύτηκε λάθος στη μεσαία γραμμή των Αμερικανών και διασχίζοντας το μισό γήπεδο με την μπάλα στα πόδια, με ένα δυνατό σουτ έδωσε το προβάδισμα στην αφρικανική ομάδα.

Η ομάδα του Μίλοβαν Ράγεβατς συνέχισε να έχει το «πάνω χέρι» στο παιχνίδι και είχε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της στο 18’ με φάουλ του Γκιάν, που έδιωξε με γροθιές ο πορτιέρο των Αμερικάνων, Χάουαρντ.

Στη συνέχεια οι παίκτες των ΗΠΑ ισορρόπησαν το παιχνίδι, κάνοντας αισθητή την παρουσία τους στα αντίπαλα καρέ για πρώτη φορά στο 36’, όταν ο Φίντλεϊ βρέθηκε σε τετ α τετ με τον Κίνγκσον, στέλνοντας ωστόσο την μπάλα πάνω στον Γκανέζο γκολκίπερ.

Ο τεχνικός της «Αστερόεσσας», Μπομπ Μπράντλεϊ, βλέποντας την ομάδα του να… χωλαίνει ανακάτεψε την τράπουλα, κάνοντας αρκετά γρήγορα δύο από τις τρεις αλλαγές του.

Ο άνεμος αλλαγής που φύσηξε στην ενδεκάδα της μεταμόρφωσε την Αμερική, η οποία στο β’ μέρος ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στο παιχνίδι.

Στο 47’ Φάιλχαμπερ στην πρώτη του επαφή με την μπάλα λίγο έλειψε να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο ο Κίνγκσον με «ηρωική» έξοδο αποσόβησε το 1-1.

Οι Αμερικανοί συνέχισαν να πιέζουν τους Γκανέζους και στο 61’ κέρδισαν πέναλτι, σε μαρκάρισμα του Μένσα πάνω στον Ντέμπσεϊ μέσα στην περιοχή.

Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο αρχηγός των ΗΠΑ, Λάντον Ντόνοβαν, ο οποίος νίκησε από τα 11 βήματα τον Κίνγκσον, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα.

Ο επιθετικός μονόλογος των Αμερικανών συνεχίστηκε, ωστόσο το σουτ του Μπράντλεϊ στο 76’ (απέκρουσε ο Κίνγκσον) και το κοντινό σουτ του Άλτιντορ (μόλις άουτ) δεν βρήκαν στόχο, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση.

Στο τρίτο λεπτό της παράτασης τα «μαύρα αστέρια» του Μίλοβαν Ράγεβατς… έλαμψαν και πάλι, καθώς ανέκτησαν το προβάδισμα στο σκορ.

Ο Ασαμόα Γκιάν μπήκε στην μεγάλη περιοχή, και με ένα δυνατό σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Χάουαρντ, ο οποίος είδε την μπάλα να αναπαύεται για δεύτερη φορά στο βάθος της εστίας του.

Οι παίκτες των ΗΠΑ προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 96’ έφτασαν μία ανάσα από την ισοφάριση.

Έπειτα από σύγχυση στην άμυνα της Γκάνας, ο Φαϊλάμπερ έπιασε το σουτ, ωστόσο η μπάλα κόντραρε σε σώμα αμυντικού των αφρικανών και κατέληξε κόρνερ.

Η πίεση της ομάδας του Μπράντλεϊ συνεχίστηκε και στο 98’ ο Εντού φλέρταρε με 2-2, όταν έπιασε την κεφαλιά μέσα στην μικρή περιοχή από τον Κίνγκσον, όμως η μπάλα κατάληξε δίπλα από το δεξί δοκάρι του.

Οι Γκανέζοι στο υπόλοιπο της παράταση άντεξαν στην πίεση των ΗΠΑ, και εν τέλει πήραν τη νίκη με 2-1 και παράλληλα την πρόκριση για τους «8» του Παγκοσμίου κυπέλλου.