Την πρόκριση στους «8» του Παγκοσμίου Κυπέλλου πανηγυρίζει η Παραγουάη. Η ομάδα της Λατινικής Αμερικής επικράτησε 5-3 της Ιαπωνίας, στα πέναλτι, σε παιχνίδι για τη φάση των «16» που διεξήχθη στο «Λόφτους Βέρσφελντ», της Πρετόρια.

Οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να σκοράρουν τόσο στην κανονική διάρκεια του αγώνα όσο και στην παράταση και έτσι η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι, κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά σε παιχνίδι του Μουντιάλ της Νοτίου Αφρικής. Το νικητήριο τέρμα σημείωσε ο Όσκαρ Καρντόζο.

Η ομάδα του Μαρτίνο είχε στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να απειλήσει, καθώς η οπισθοφυλακή των Ιαπώνων αμυνόταν σωστά, κλείνοντας όλους τους χώρους.

Η πρώτη καλή ευκαιρία για τους Νοτιοαμερικανούς σημειώθηκε στο 20’ με τον Μπάριος, ο οποίος πλάσαρε από αριστερά αλλά απέκρουσε με τα πόδια ο Καβασίμα.

Δύο λεπτά αργότερα, οι Ασιάτες «απάντησαν», όταν σε μία αντεπίθεση ο Ματσούι έκανε ένα μακρινό σουτ, βλέποντας ωστόσο την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Βιγιάρ.

Η Παραγουάη συνέχισε να έχει την απόλυτη κυριαρχία στο παιχνίδι και στο 22’ «φλέρταρε» με το 1-0, ωστόσο το πλασέ του Σάντα Κρουζ ήταν απελπιστικά άστοχο.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με μία καλή ευκαιρία από πλευράς της Ιαπωνίας, με τον Χόντα να κάνει ένα δυνατό σουτ στο 39’, βλέποντας την μπάλα να καταλήγει ελαφρώς άουτ από το δεξί δοκάρι.

Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο και στην επανάληψη. Οι δύο ομάδες είχαν περισσότερο το μυαλό τους στα αμυντικά τους καθήκοντα, με αποτέλεσμα οι καλές φάσεις να είναι λιγοστές.

Έτσι το 0-0 δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Φρανκ ντε Μπλέκερε, και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη διαδικασία της παράτασης.

Στην παράταση, η κάθε ομάδα είχε από μία καλή ευκαιρία για να πετύχει κάποιο τέρμα.

Στο 95’ η Παραγουάη έφτασε μία ανάσα από το 1-0, όταν ο Μπάριος έπιασε μία κεφαλιά, όμως ο πορτιέρο της Ιαπωνίας ήταν σε ετοιμότητα, καταφέρνοντας να αποκρούσει την μπάλα.

Τρία λεπτά αργότερα, η ομάδα του Οκόντα απείλησε με μία απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χόντα από τα δεξιά, που δεν δυσκόλεψε τον Βιγιάρ, ο οποίος απέκρουσε.

Μοιραία το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι, καθώς στα υπόλοιπα λεπτά καμία ομάδα δεν έδειξε διάθεση να ανοιχθεί για να πετύχει ένα γκολ.

Στη «ρώσικη ρουλέτα» οι παίκτες της Παραγουάης ευστόχησαν και στις πέντε εκτελέσεις τους, σε αντίθεση με τον Κομάνο από την Ιαπωνία, που σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι και χάρισε το «εισιτήριο» για τους «8» της διοργάνωσης στους Νοτιοαμερικανούς.

Παραγουάη – Ιαπωνία 0-0