Νίκη, η οποία φέρει φαρδιά πλατιά την υπογραφή του Ντιέγκο Φορλάν πέτυχε η Ουρουγουάη επί της Νοτίου Αφρικής, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της δεύτερης αγωνιστικής των ομίλων του Μουντιάλ.

Η ομάδα του Ταμπάρεζ, χάρη σε δύο τέρματα του φορ της Ατλέτικο κι ένα του Περέιρα, επικράτησε με 3-0 της «οικοδέσποινας», κάνοντας έτσι αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης.

Ο Φορλάν με ένα άπιαστο σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή των αφρικανών έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του στο 24′, ενώ στο 80′ σφράγισε τη νίκη της ομάδας του με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, κάνοντας για μερικά δευτερόλεπτα τις βουβουζέλες να σιγήσουν στο «Λότους Βέρσφελντ».

Διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Ουρουγουάης έδωσε με γκολ, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Περέιρα, ο οποίος έγραψε το τελικό 3-0.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα του Κάρλος Αλμπέρτο Παρέιρα στη φάση του πέναλτι έμεινε με δέκα πάικτες, καθώς αποβλήθηκε ο τερματοφύλακάς της, Κούνε.

Το συγκρότημα του Όσκαρ Ταμπάρες πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, δημιουργώντας αρκετά προβλήματα στην άμυνα των γηπεδούχων.

Μάλιστα, στην πρώτη αξιόλογη ευκαιρία του κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ με τον Ντιέγκο Φορλάν.

Ο διεθνής φορ της Ατλέτικο Μαδρίτης στο 24’ εξαπέλυσε μία βολίδα αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στην πλάτη του Μοκοένα και πήρε ύψος, καταλήγοντας στο βάθος της εστία του Κούνε.

Η ομάδα του Παρέιρα στη συνέχεια ισορρόπησε το παιχνίδι, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να βρει ανοιχτούς διαδρόμους προς την εστία των «τσελέστε», με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια, όντας πίσω στο σκορ.

Στην επανάληψη οι «οικοδεσπότες» μπήκαν αποφασισμένοι να φέρουν το ματς στα ίσα, ωστόσο οι Νοτιοαμερικάνοι, ήταν αυτοί που «άγγιξαν» το γκολ.

Στο 48′ ο Σουάρες -που δημιούργησε αρκετά προβλήματα απόψε στους «μπαφάνα μπαφάνα» εξέθεσε την αντίπαλη άμυνα, έβγαλε την μπάλα στον Καβάνι, που όμως πιεζόμενος από τους αντίπαλους αμυντικούς, δεν έκανε την προβολή του, όπως θα ήθελε και η μπάλα πέρασε έξω.

Πέντε λεπτά αργότερα η Ουρουγουάη «φλέρταρε» και πάλι με το 2-0, όταν μετά από φάουλ του Φορλάν, ο Λουγκάνο δεν έπιασε καλά την κεφαλιά, αφήνοντας την ευκαιρία να περάσει ανεκμετάλλευτη.

Η Νότια Αφρική ισορρόπησε στη συνέχεια το παιχνίδι, αλλά δεν είχε τρόπο να διασπάσει την πολύ καλά οργανωμένη αμυντική γραμμή των «τσελέστε». Πάντως απώλεσε πολύ καλή ευκαιρία να ξαναμπεί στο ματς στο 65’ με κεφαλιά του Μφέλα στο 65′, την οποία έδιωξε μετά δυσκολίας ο Μουσλέρα.

Η Ουρουγουάη ήθελε ακόμη ένα γκολ, προκειμένου να «κλειδώσει» τη νίκη της, το οποίο τελικά προήλθε με πέναλτι που κέρδισε ο Σουάρες.

Ο επιθετικός του Αγιαξ προσπάθησε να αποφύγει τον Κούνε, ο τελευταίος τον ανέτρεψε και ο Μάσιμο Μπουζάκα υπέδειξε το πέναλτι, αποβάλλοντας μάλιστα τον Αφρικανό τερματοφύλακα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα -κι αφού πέρασε στον αγώνα ο αναπληρωματικός γκολκίπερ Μονέεμπ Τζόσεφς- ο Φορλάν ευστόχησε από την άσπρη βούλα και «κλείδωσε» την πρώτη νίκη της ομάδας του σε τελικά Μουντιάλ μετά από είκοσι χρόνια.

Το «κερασάκι» στην τούρτα για την Ουρουγουάη έβαλε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Αλβάρο Περέιρα με κοντινή κεφαλιά μετά από σέντρα του Σουάρες, διαμορφώνοντας, το τελικό 3-0.

ΜVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε, όπως αναμενόταν, ο Ντιέγκο Φορλάν.

Ν. Αφρική- Ουρουγουάη 0-3

Γκολ: 24′, 80′ πεν. Φορλάν, Περέιρα 90’+4

Κίτρινες: Πίενααρ, Ντικγκακόι

Kόκκινη: Κούνε

Ν. Αφρική (Κάρλος Αλμπέρτο Παρέιρα): Κούνε, Γκάξα, Μασιλέλα, Κουμάλο, Μοκοένα, Λετσολονιάνε (57΄ Μορίρι), Ντίκγκατσοϊ, Πίενααρ (79΄ Τζόσεφς), Μοντίσε, Τσαμπαλάλα, Μφέλα

Ουρουγουάη (Οσκαρ Ταμπάρες): Μουσλέρα, Λουγκάνο, Γκοντίν, Φουτσίλε (71΄ Αλβάρο Φερνάντες), Μάξι Περέιρα, Πέρες (+90΄ Γκαργκάνο), Αρεβάλο, Καβάνι (89΄ Σεμπάστιαν Φερνάντες), Αλβάρο Περέιρα, Σουάρες, Φορλάν

Γήπεδο: Λότους Βέρσφελντ»

Διαιτητής: Μάσιμο Μπουζάκα (Ελβετία)