«Θέλουμε να ντροπιάσουμε τους αντιπάλους μας με τις ικανότητες μας» δήλωσε χθες ο ομοσπονδιακός τεχνικός της Γερμανίας, Γιόακιμ Λεβ, κατά τη διάρκεια της συνέντευξης τύπου του, ενόψει του αποψινού αγώνα της ομάδας του με την Αυστραλία. Όπερ εγένετο…

Οι παίκτες του φρόντισαν να κάνουν πράξη την επιθυμία του προπονητή τους στον εναρκτήριο αγώνα των «πάντσερ» στο Μουντιάλ της Νοτίου Αφρικής.

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση η «νασιονάλμανσαφτ» συνέτριψε με 4-0 τα «κανγκουρό» στο «Μόουζες Μαμπιντά» του Ντέρμπαν.

Η αρμάδα του Λεβ έτσι έκανε το ιδανικότερο ποδαρικό στη διοργάνωση, δείχνοντας παράλληλα τις άγριες ορέξεις της με το καλησπέρα.

Τα γκολ των «πάντσερ» σημείωσαν οι 7′ Ποντόλσκι, 26′ Κλόζε, 68′ Μίλερ, 70′ Κακάου.

Στον αντίποδα η Αυστραλία κατέρρευσε μετά το 56’, όταν και αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο Κέιχιλ.

Η ομάδα του Λεβ, ο κυριάρχησε στο πρώτο μέρος και είχε ευκαιρίες για να πετύχει περισσότερα από δύο τέρματα.

Πάντως λίγο έλειψε να βρεθεί με το… καλησπέρα πίσω στο σκορ, όταν ο Γκαρσία με προβολή περίμενε να δει τη μπάλα να καταλήγει στο βάθος την εστίας του εξουδετερωμένου Νόιερ.

Τα σχέδια του όμως, χάλασε ο αρχηγός των «πάντσερ» Φίλιπ Λάμ, ο οποίος σαν από μηχανής θεός έβαλε το κορμί του, προ του γερμανικού τέρματος, κρατώντας ανέπαφη την εστίας της ομάδας.

Η συνέχεια, όμως, ανήκε εξ’ ολοκλήρου στη Γερμανία, η οποία είχε ρίξει στα… σχοινιά τα δύσμοιρα «κανγκουρό», που είδαν μόλις στο 8’ να παραβιάζεται για πρώτη φορά η εστία τους.

Σκόρερ των «πάντσερ» ο Λούκας Ποντόλσκι. Ο φορ της Κολωνίας στο 8’ με έναν κεραυνό μέσα από την περιοχή έγραψε το 1-0, δικαιώνοντας τον Λεβ για την επιλογή του να τον ξεκινήσει βασικό, αντί του Τροχόφσκι.

Η «νασιονάλμανσαφτ» συνέχισε να «σφυροκοπά» την Αυστραλία και έτσι ήρθε αρκετά γρήγορα και το δεύτερο γκολ.

Στο 27’ ο Κλόζε, ο οποίος είχε φτάσει μία ανάσα από το γκολ τρία λεπτά νωρίτερα, πρόλαβε την έξοδο του Σβάρτσερ και με δυνατή κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Παρά το 2-0 η Γερμανία συνέχισε να πολιορκεί τα «κανγκουρό», χάνοντας ακόμη τρεις ευκαιρία για γκολ: στο 30’ ο Οζίλ είδε τον Νιλ να σώζει πάνω στο γραμμή το πλασέ του, στο 39΄ η κεφαλιά του Κεντίρα πέρασε άουτ και ένα λεπτό αργότερα ο Οζίλ πέρασε και τον Σβάρτσερ αλλά άνοιξε πολύ τη μπάλα, που έφυγε άουτ.

Ίδιο σκηνικό είχαμε και στο β’ ημίχρονο, με την Γερμανία να έχει εγκατασταθεί στα καρέ των Αυστραλών, χάνοντας τη μία ευκαιρία μετά την άλλη.

Το έργο των «πάντσερ» φρόντισε να κάνει ακόμη πιο εύκολο ο Αυστραλός διεθνής άσος, Τιμ Κέιχιλ, ο οποίος στο 56’ άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Ο άσος της Έβερτον «κλάδεψε» τον Σβαϊνστάιγκερ, αναγκάζοντας τον διαιτητή της αναμέτρησης να τον αποβάλει από το ματς με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Στη συνέχεια του παιχνιδιού, έχοντας και το αριθμητικό πλεονέκτημα η Γερμανία έφτασε στην επίτευξή ακόμη δύο τερμάτων.

Στο 68΄ με εξαιρετική προσπάθεια, ο νεαρός Τόμας Μίλερ πέτυχε το 3-0, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Εντούτοις το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 70’, ο οποίος, δύο ακριβώς λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς, έγραψε το τελικό 4-0.

Γερμανία-Αυστραλία 4-0

Γκολ: 7′ Ποντόλσκι, 26′ Κλόζε, 68′ Μίλερ, 70′ Κακάου

1-0 (7′ Ποντόλσκι)

2-0 (26′ Κλόζε)

3-0 (68′ Μίλερ) & 4-0 (70′ Κακάου)

Κίτρινες: Οζίλ, Μεσούτ Εζίλ – Μουρ, Νιλ, Βαλέρι

Κόκκινες: Κέιχιλ (55′)

H κόκκινη του Κέιχιλ 55′

Γερμανία (Γιόακιμ Λεβ): Νόιερ, Φρίντριχ, Μέρτεζακερ, Λαμ, Μπαντστούμπερ, Κεντίρα, Σβαϊνστάιγκερ, Οζίλ (74΄ Γκόμεζ), Μίλερ, Ποντόλσκι (81΄ Μαρίν), Κλόζε (68΄ Κακάου)