Η πέμπτη ομάδα που πέρασε την προημιτελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2010 έγινε η Ολλανδία. Οι «οράνιε» επικράτησαν στο Ντέρμπαν 2-1 της Σλοβακία και πλέον περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους στην επόμενη φάση, ο οποίος θα είναι ο νικητής του αγώνα Βραζιλία-Χιλή.

Το σκορ για την Ολλανδία άνοιξε στο 18’ ο Ρόμπεν, ενώ στο 84’ ο Σνάιντερ σημείωσε το 2-0. Οι Σλοβάκοι μείωσαν στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με πέναλτι του Βίτεκ.

Το ματς από τα πρώτα λεπτά είχε γρήγορο ρυθμό. Η Σλοβακία προσπάθησε να παίξει ως ίσος προς ίσο την Ολλανδία, όμως οι «οράνιε» έδειξαν την ανωτερότητά τους.

Στο 11’ δημιουργήθηκε η πρώτη καλή ευκαιρία για την ομάδα του Μπερτ φαν Μάρβαϊκ. Ο Σνάιντερ από καλή θέση επιχείρησε το σουτ, όμως ο Μούχα ήταν σε ετοιμότητα και κράτησε το μηδέν.

Ο πορτιέρο των Σλοβάκων δεν στάθηκε το ίδιο τυχερός επτά λεπτά μετά. Ο Ρόμπεν ελίχθηκε από δεξιά απέφυγε δύο αμυντικούς και με σουτ νίκησε τον Μούχα και σημείωσε το 1-0.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, αφού η Ολλανδία προσπάθησε να κοντραλάρει τον αγώνα και να κρατήσει την κατοχή της μπάλας. Στο 44’ οι «οράνιε» θα μπορούσαν να πετύχουν και δεύτερο γκολ, όμως ο Φαν Πέρσι από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να βρει το στόχο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Ολλανδία… φουριόζα και διψασμένη να πετύχει το 2-0. Στο 50’ ο Μούχα απέκρουσε το σουτ του Ρόμπεν και ένα λεπτά αργότερα ο Σλοβάκος τερματοφύλακας κέρδισε ακόμα μια μάχη, αφού σταμάτησε τον Ματάισεν, ύστερα από ατομική προσπάθεια και πάσα του Ρόμπεν.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Σλοβακία καταγράφηκε στο 67’. Ο Στεκέλενμπουργκ απόκρουσε σε κόρνερ το σουτ του Στοχ, ενώ δευτερόλεπτα μετά ο πορτιέρο του Άγιαξ είπε «όχι» στον Βίτεκ, ο οποίος είχε βγει τετ-α-τετ για την ισοφάριση.

Η Ολλανδία «σφράγισε» τη νίκη-πρόκριση στο 84’. Ο Σνάιντερ εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Κάιτ και κατάφερε να πετύχει το 2-0. Οι Σλοβάκοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με πέναλτι του Βίτεκ. Την παράβαση έκανε ο Στεκέλενμπουργκ στον Γιάκουμπκο.

Πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Άριεν Ρόμπεν.

Ολλανδία – Σλοβακία 2-1

Γκολ: 18′ Ρόμπεν, 84′ Σνάιντερ – 90’+ πεν. Βίτεκ

1-0 18′ Ρόμπεν

2-0 84′ Σνάιντερ

2-1 90’+ πεν. Βίτεκ

Κίτρινες κάρτες: Ρόμπεν, Στεκέλνμπουργκ – Κούτσκα, Κόπουνεκ, Σκρτελ

Ολλανδία (Μπερτ Φαν Μάρβαϊκ): Στεκέλενμπουργκ, Φαν Ντερ Βιλ, Χάιτινχα, Ματάισεν, Φαν Μπρόνκχορστ, Φαν Μπόμελ, Ντε Γιόνγκ, Σνάιντερ (90′ Αφελάι), Ρόμπεν (71′ Ελία), Κάουτ, Φαν Πέρσι (80′ Χούντελααρ).

Σλοβακία (Βλάντιμιρ Βάις): Μούχα, Ντούριτσα, Πέκαρικ, Σκρτελ, Ζαμπάβνικ, Βάις, Στοχ, Γέντριτσεκ (71′ Κόπουνεκ), Κούτσκα, Χάμσικ (87′ Σάπαρα), Βίτεκ.