Παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο η Πορτογαλία συνέτριψε με 7-0 τη Βόρεια Κορέα και πήρε την πρώτη της νίκη στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Νοτίου Αφρικής. Οι Ίβηρες άνοιξαν το σκορ με τον Μεϊρέλες στο 29’, το 2-0 πέτυχε στο 53’ ο Σιμάο, για να ακολουθήσουν τα γκολ των Αλμέιδα (56’), Τιάγκο (60’) και Λίεντσον (81’). Στο 88’ ο Κριστιάνο Ρονάντο πέτυχε το 6-0, ενώ στο 89’ ο Τιάγκο διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Βόρεια Κορέα, όπως και στο ματς με τη Βραζιλία, ξεκίνησε με άγνοια κινδύνου και στα πρώτα 45 λεπτά τα πήγε καλά, αφού το σκορ ήταν στο 1-0. Στο 7’, η Πορτογαλία έχασε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία με τον Καρβάλιο να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι. Η Κορέα απάντησε τέσσερα λεπτά μετά, με τον Τσα Γίνγκο Χίοκ να επιχειρεί το σουτ και η μπάλα να φεύγει δίπλα από το δοκάρι του Εντουάρντο.

Στο 18’, ο Εντουάρντο απέκρουσε το σουτ του Χονγκ Γινγκ Γίο, ενώ στην επαναφορά ο Πακ Ναμ Τσολ έστειλε την μπάλα με κεφαλιά άουτ.

Το 1-0 για την Πορτογαλία ήρθε στο 29’. Από την κάθετη πάσα του Τιάγκο, ο Ραούλ Μεϊρέλες βγήκε στην πλάτη της άμυνας και με πλασέ άνοιξε το σκορ.

Στο δεύτερο μέρος, η Πορτογαλία ανέβασε ρυθμούς και έριξε στο… καναβάτσο τη Βόρεια Κορέα. Μέσα σε λιγότερο από δέκα λεπτά το σκορ ανέβηκε στο 4-0, αφού στο 53’ σκόραρε με πλασέ ο Σιμάο, στο 56’ ο Ούγκο Αλμέιδα με κεφαλιά σημείωσε το 3-0, ενώ στο 60’ ο Τιάγκο με πλασέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0.

Η Πορτογαλία δεν κατέβασε ταχύτητα και έψαξε περισσότερα γκολ. Στο 71’ ο Κριστιάνο Ρονάλντο είχε δοκάρι με σουτ, ενώ στο 81’ ο Λίεντσον σημείωσε με κεφαλιά το 5-0. Ο Ρονάλντο κατάφερε να σκοράρει στο 87’, ενώ ο Τιάγκο με το δεύτερο προσωπικό του γκολ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος σκόραρε το 6-0, ενώ νωρίτερα είχε και δοκάρι.

Πορτογαλία – Β. Κορέα 7-0

Γκολ: 29′ Μεϊρέλες, 53′ Σιμάο, 56′ Αλμέιδα, 60′, 89′ Τιάγκο, 81′ Λίεντσον, 88′ Ρονάλντο

1-0 29′ Μεϊρέλες

/bestof/%212010/210610/portogalia1-0.flv