«Αγκαλιά» με την πρόκριση στους «16» του Μουντιάλ της Νοτίου Αφρικής βρίσκεται το Μεξικό.

Οι Αζτέκοι επικράτησαν με 2-0 της Γαλλίας στο «Peter Mokaba Stadium», για την δεύτερη αγωνιστική του Γ’ ομίλου του Μουντιάλ της Νοτίου Αφρικής, φτάνοντας τους τέσσερις βαθμούς, όσους δηλαδή έχει και η Ουρουγουάη.

Έτσι στον τελευταίο μεταξύ τους αγώνα οι δύο ομάδες, με μία ισοπαλία προκρίνονται στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, ανεξαρτήτου του αποτελέσματος του ματς των «τρικολόρ» με την Νότιο Αφρική.

Τα γκολ του Μεξικού σημείωσαν οι δύο «χρυσές αλλαγές» του Χαβιέρ Αγκίρε. Στο 64′ ο Χαβιέρ Ερνάντες έκανε το 1-0, ενώ ο Μπλάνκο στο 79′ διπλασιάσω τα τέρματα της ομάδας του, κλειδώνοντας έτσι τη νίκη της.

Στον αντίποδα οι «τρικολόρ», παρουσιάστηκαν υποτονικοί σε ένα ακόμη ματς και όπως όλα δείχνουν θα πουν πρόωρο «αντίο» στη διοργάνωση, πληρώνοντας φυσικά και πάλι τα λάθη του Ραιμόν Ντομενέκ.

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός της, παρά το γεγονός ότι έβλεπε ότι η ομάδα του ήταν εντελώς ακίνδυνη επιθετικά, δεν έβαλε και πάλι τον μοναδικό κλασικό στράικερ που έχει, τον Τζιμπρίλ Σισέ, αλλά ούτε και τον Τιερί Ανρί.

Το ίδιο νωθρό αγωνιστικό πρόσωπο, που παρουσίασε και κόντρα στην Ουρουγουάη, διέκρινε την Γαλλία και στο πρώτο μέρος του σημερινού αγώνα.

Οι παγκόσμιοι πρωταθλητές το 1998 δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν ούτε υποψίας ευκαιρίας μπροστά από την εστία του Πέρες, ο οποίος πέρασε ένα από πιο ήσυχα 45λεπτα της καριέρας τους.

Στον αντίποδα το Μεξικό, το οποίο είχε την πρωτοβουλία κινήσεων απείλησε για πρώτη φορά στο πρώτο ημίχρονο στο 8′ με τον Βέλα.

Ο διεθνής άσος της Άρσεναλ μπήκε στην περιοχή από αριστερά, έπειτα από πάσα του Μάρκες, και είδε τη μπάλα, μετά το σουτ του στην κίνηση, να περνάει ψηλά άουτ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα και πάλι η ομάδα του Αγκίρε έκανε και πάλι αισθητή την παρουσία της στα καρέ του Λιορίς.

Ο Γκιγέρμο Φράνκο τροφοδοτήθηκε στο ύψος την περιοχής και με άψογο κοντρόλ απέφυγε τον Γκαλάς, αλλά το σουτ του πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Η πολιορκία των «Αζτέκων» στα καρέ των «τρικολόρ» συνεχίστηκε, με τον Φρανσίσκο Σαλσίδο να απειλεί δύο φορές.

Αρχικά στο 18’ έκανε ένα μακρινό σουτ, στέλνοντας τη μπάλα μόλις άουτ, και στο 32′, όταν από αριστερά ξεπέρασε εντυπωσιακά τον Σανιά και πριν τον προλάβει ο Γκαλάς σούταρε στην κλειστή γωνία, για αποκρούσει ο Λορίς.

Την τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους είχε ο Ζιοβάνι Ντος Σάντος με σουτ από το ύψος της περιοχής που πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Στην επανάληψη ο Ραϊμόν Ντομενέκ έκανε τη… ζωή των Μεξικανών αμυντικών ακόμη πιο εύκολη.
Ο Γάλλος εκλέκτορας έβαλε στο παιχνίδι τον Αντρέ Πιέρ Ζινιάκ, αντί του Ανελκά, ο οποίος μπορεί να μην φάνηκε στο πρώτο μέρος, ωστόσο έχει την ικανότητα να μετατρέψει τη μισή ευκαιρία σε γκολ.

Έτσι έπρεπε να φτάσει το παιχνίδι στο 54′ για να δημιουργήσουν την πρώτη ευκαιρία, όταν ο Φλοράν Μαλουντά σούταρε από το ύψος της περιοχής και ο Όσκαρ Πέρες έδιωξε σε κόρνερ.

Στην αντίπερα όχθη ο Αγκίρε ανακάτεψε την τράπουλα, βάζοντας στο παιχνίδι στο 54’ πέρασε στο παιχνίδι τον ο Χαβιέρ Ερνάντες, βλέποντας λίγη ώρα αργότερα την επιλογή του να δικαιώνεται.

Το νέο μετεγγραφικό απόκτημα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, δέκα λεπτά αργότερα μετά την είσοδό του στο ματς, αφού πέρασε και τον Λιορίς πλάσαρε προ κενής εστίας, κάνοντας το 1-0.

Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για την Γαλλία στο 78’, όταν ο Ερίκ Αμπιντάλ ανέτρεψε τον Μπαρέτα, αναγκάζοντας τον Καλίλ Αλ-Γκαμντί να δώσει πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κουατεμόκ Μπλάνκο, ο οποίος νίκησε από τα 11 βήματα τοην Λιορίς, γράφοντας το τελικό 2-0.

Γαλλία-Μεξικό 0-2

Γκολ:
64′ Χαβιέρ Ερνάντες, 79′ πεν. Μπλάνκο

Κίτρινες: Τουλαλάν-Γκιγέρμο Φράνκο, Μεξικό Χουάρες, Μορένο, Μπλάνκο, Ροντρίγκες

Κόκκινες-

Γαλλία (Ρεϊμόν Ντομενέκ): Λορίς, Σανιά, Αμπιντάλ, Γκαλάς, Ριμπερί, Γκοβού (69′ Βαλμπουενά), Εβρά, Τουλαλάν, Μαλουντά, Ντιαμπί, Ανελκά (46′ Ζινιάκ)

Μεξικό (Χαβιέ Αγκίρε): Πέρεζ, Ροντρίγκεζ, Σαλσίδο, Μάρκες, Οσόριο, Τοράδο, Φράνκο (62′ Κουετεμόκ Μπλάνκο), Βέλα (32′ Μπαρέρα), Μορένο, Χουάρεζ (55′ Χαβιέρ Ερνάντες), Ντος Σάντος

47%

* MVP της αναμέτρησης σημείωσε ο Χαβιέρ Ερνάντες, ο οποίος σημείωσε το πρώτο τέρμα του Μεξικού στο 64′.