«Ζωντανή» στο κυνήγι της πρόκρισης έμεινε η Δανία, η οποία κατάφερε στο «Λόφτους Βέρσφελντ» της Πρετόρια να επικρατήσει 2-1 του Καμερούν, σε παιχνίδι για τον 5ο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Νοτίου Αφρικής.

Οι Δανοί με τη νίκη τους ανέβηκαν στους τρεις βαθμούς και έπιασαν την Ιαπωνία στη δεύτερη θέση, την οποία αντιμετωπίζει στην επόμενη αγωνιστική. Αξίζει να αναφερθεί πως οι Ιάπωνες βρίσκονται από πάνω από τη Δανία στο βαθμολογικό πίνακα, καθώς έχουν διαφορά τερμάτων 0 (1-1 γκολ), ενώ οι Δανοί -1 (2-3). Αντίθετα, το Καμερούν έμεινε χωρίς βαθμούς και πλέον δύσκολα θα συνεχίσει στη διοργάνωση.

Το Καμερούν άνοιξε το σκορ με τον Ετό στο 10’, όμως ο Μπέντνερ στο 33’ και ο Ρόμενταλ στο 61’, ανέτρεψαν τα δεδομένα και χάρισαν τη νίκη στους Ευρωπαίους.

Στο άλλο ματς του ομίλου η Ολλανδία επικράτησε 1-0 της Ιαπωνίας.

Οι δύο ομάδες γνώριζαν ότι με ήττα θα βρεθούν με το… ενάμισι πόδι εκτός Μουντιάλ και έτσι μπήκαν με επιθετικές βλέψεις, προκειμένου να πετύχουν κάποιο γκολ.

Κοντά στον στόχο ήρθε πρώτη η Δανία. Στο 7’ ο Ντένις Ρόμενταλ «τρύπησε» την άμυνα του Καμερούν, όμως το σουτ που επιχείρησε δεν ανησύχησε τον Χαμιντού. Από την άλλη, οι Αφρικανοί στάθηκαν πιο τυχεροί και στην πρώτη τους ευκαιρία προηγήθηκαν.

Στο 10’ ο Εμανά έγινε αποδέκτης της μπάλας από το λάθος του Κιάερ και πάσαρε στον Ετό, ο οποίος απέναντι από τον Σόρενσεν σημάδεψε σωστά και πέτυχε το 1-0 για την ομάδα του.

Οι Δανοί είδαν τρία λεπτά μετά τον Εμανά να προσπαθεί να σκοράρει για δεύτερη φορά, όμως κατάφεραν στο 33’ να ισοφαρίσουν με τον Νίκλας Μπέντνερ. Η φάση ξεκίνησε με τον Κιάερ να πασάρει από την άμυνα στην επίθεση με αποδέκτη τον Ρόμενταλ. Ο τελευταίος από πλάγια βρήκε εξαιρετικό τον Μπέντερ, ο οποίος με προβολή ισοφάρισε σε 1-1, που ήταν και σκορ ημιχρόνου, αφού οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να πετύχουν το τρίο γκολ της αναμέτρησης.

Στο 42’ ο Τόμασον, με εξουδετερωμένο τον Χαμιντού, έστειλε τη μπάλα στο σώμα του Μπασόνγκ, ενώ στο 43’ ο Ετό με πλασέ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Σόρενσεν. Ένα λεπτό αργότερα ο Σόρενσεν απέκρουσε το σουτ του Εμανά από πολύ καλή θέση και οι δύο ομάδες έφυγαν για τα αποδυτήρια.

Το Καμερούν έδειχνε να ελέγχει το ματς στην αρχή του δευτέρου μέρους, όμως το γκολ το πέτυχαν οι Δανοί. Στο 61ο λεπτό ο Ρόμενταλ απέφυγε με εξαιρετική κίνηση τον Μακούν και με υποδειγματικό πλασέ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Χαμιντού, «γράφοντας» το 2-1 για την ομάδα του.

Μάλιστα, η Δανία δέκα λεπτά μετά θα μπορούσε να σκοράρει εκ νέου, όμως το σουτ του Τόμασον αποκρούστηκε από τον Χαμιντού. Στο 77’ ο Εμανά είχε τη μεγάλη ευκαιρία του Καμερούν για να ισοφαρίσει, όμως ο Σόρενσεν φώναξε «παρών» και κράτησε το αποτέλεσμα.

Πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ντάνιελ Αγκερ, ο οποίος σήκωσε το μεγαλύτερο βάρος στο κέντρο της άμυνας της Δανίας.

Καμερούν – Δανία 1-2

Γκολ: 10′ Ετό – 33′ Μπέντνερ, 61′ Ρόμενταλ