Η Ισπανία έστω και με τη… ψυχή στο στόμα επικράτησε με 1-0 της Παραγουάης στο δραματικό προημιτελικό, που πραγματοποιήθηκε στο «Έλις Πάρκ» του Γιοχάνεσμπουργκ και πήρε για πρώτη φορά στην ιστορία της το εισιτήριο για τους «4» του Μουντιάλ της Νοτίου Αφρικής.

Το γκολ που χάρισε τη νίκη στους «φούριας ρόχας» σημείωσε στο 82’ ο Νταβίντ Βίγια, ο οποίος με αυτό το τέρμα του έφτασε τα 43 με το εθνόσημο και απέχει μόλις ένα από τον Ραούλ που έχει 44 και είναι στην κορυφή.

Αξίζει να σημειωθεί ότι σε διάστημα δύο λεπτών οι δύο ομάδες έχασαν πέναλτι ! Στο 58’ ο Κασίγιας νίκησε τον Καρντόσο από τα 11 βήματα, μπλοκάροντας την μπάλα, ενώ ένα λεπτό αργότερα ήταν σειρά του γκολκίπερ της Παραγουάης να αποκρούσει το πέναλτι του Τσάμπι Αλόνσο.

Στα ημιτελικά η ομάδα του Ντελ Μπόσκε θα αντιμετωπίσει την Τετάρτη τη Γερμανία, η οποία νωρίτερα συνέτριψε με 4-0 την Αργεντινή.

Το πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας.

Οι δύο «μονομάχοι» δεν ρίσκαραν, ρίχνοντας το μεγαλύτερο βάρος τους στην άμυνα, κι έτσι δημιουργήθηκαν λιγοστές καλές φάσεις στο πρώτο μέρος.

Πρώτη που απείλησε στην αναμέτρηση ήταν η Ισπανία στο 28’, όταν ο Τσάβι σούταρε, με την μπάλα όμως να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Βιγιάρ.

Η ομάδα του Χεράρδο Μαρτίνο απάντησε στο 40’, πετυχαίνοντας μάλιστα γκολ, το οποίο ωστόσο δεν μέτρησε.

Ο Σαντάνα έκανε την σέντρα από δεξιά και ο Νέλσον Αέδο Βαλντές κατέβασε με ωραίο κοντρόλ την μπάλα, σκοράροντας από κοντά.

Εντούτοις το τέρμα των νοτιοαμερικανών ακυρώθηκε για οφ-σάιντ.

Ο παίκτης που υποδείχτηκε σε θέση οφ-σάιντ βέβαια δεν ήταν ο σκόρερ, αλλά ο Όσκαρ Καρντόσο, ο οποίος μπορεί να μην ακούμπησε την μπάλα, αλλά την διεκδίκησε κανονικά κάνοντας άλμα για κεφαλιά.

Ο φορ της Μπενφίκα με αυτό τον τρόπο απασχόλησε τους αμυντικούς, με αποτέλεσμα η υπόδειξη να είναι σωστή.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι πήρε κυριολεκτικά «φωτιά», κάτι που γίνεται ευκόλως αντιληπτό από το γεγονός ότι σε διάστημα τριών λεπτών ο διαιτητής από την Γουατεμάλα καταλόγισε δύο πέναλτι: ένα για κάθε ομάδα.

Στο 57’ ο Πικέ ανέτρεψε τον Καρντόσο και ο διαιτητής καταλόγισε την εσχάτων των ποινών.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο φορ της Μπενφίκα, ο οποίος ωστόσο δεν κατάφερε να νικήσει από τα 11 βήματα τον Ίκερ Κασίγιας, ο οποίος έπεσε στη σωστή γωνία και μπλόκαρε την μπάλα.

Δύο λεπτά αργότερα, η μπάλα στήθηκε στη «λευκή βούλα» της απέναντι περιοχής, μετά το πέναλτι που κέρδισε ο Βίγια στην ανατροπή από τον Αλκαράζ.

Ο Τσάβι Αλόνσο, ήταν ο παίκτης που ανέλαβε την εκτέλεση, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Βιγιάρ.
Τα πανηγύρια των Ισπανών ωστόσο κράτησαν για μερικά δευτερόλεπτα.

Κι αυτό γιατί ο Μπατρές υπέδειξε επανάληψη αφού παίκτης των «φούριας ρόχας» βιάστηκε να μπει στη μεγάλη περιοχή.

Έτσι ο Άλονσο βρέθηκε και πάλι αντιμέτωπος με τον πορτιέρο της Παραγουάης, ο οποίος αυτή τη φορά έπεισε από την αριστερή γωνία του, αποκρούοντας την μπάλα.

Ένα λεπτό αργότερα ο Βιγιάρ έκανε νέα εντυπωσιακή απόκρουση σε σουτ του Αντρές Ινιέστα στο 63′, ενώ στο 75′ απειλήθηκε αυτή τη φορά από τον Τσάβι, ο οποίος σούταρε, με την μπάλα να περνάει άουτ.

Για να φτάσουμε στο 82’, όταν ο Νταβίντ Βίγια πήρε την κατάσταση στα… πόδια του, λυτρώνοντας σε ένα ακόμη παιχνίδι την ομάδα του.

Σε αυτή τη φάση πάντως η μπάλα πριν καταλήξει στα δίχτυα χτύπησε τρεις φορές στο δοκάρι !

Αρχικά ο Ινιέστα, αφού «άδειασε» τρεις αντιπάλους, «σέρβιρε» έτοιμο γκολ στον Πέδρο, που πλάσαρε στη ρίζα του αριστερού δοκαριού.

Αποδέκτης της μπάλας έγινε στη συνέχεια ο Βίγια, ο οποίος με ένα ιδανικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βίγιαρ, αφού πρώτα χτύπησε και τα δύο δοκάρια της εστίας του (!).

Στα εναπομείναντα λεπτά η Παραγουάη πίεσε την Ισπανία κι έχασε «χρυσή» ευκαιρία να κάνει το 1-1 και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Ο πορτιέρο της Ισπανίας ωστόσο… γκρέμισε το όνειρο των Νοτιοαμερικανών, αφού στο 89’ απέκρουσε διαδοχικά το πλασέ του Μπάριος και το σουτ του Κρους μέσα από την περιοχή.

Μάλιστα στην εξέλιξη της φάσης οι πρωταθλητές Ευρώπης είχαν την ευκαιρία να κλειδώσουν το παιχνίδι, ωστόσο ο Βιγιάρ απέκρουσε το διαγώνιο σουτ του Βίγια.

Αυτό ωστόσο λίγη σημασία έχει αφού το τελευταίο σφύριγμα της λήξης βρήκε τους Ισπανούς να πανηγυρίζουν για πρώτη φορά στην ιστορία τους στην πρόκρισή στα ημιτελικά του Μουντιάλ.

Παραγουάη-Ισπανία 0-1

Γκολ: Βίγια 83′