Χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση της Παραγουάης με την Νέα Ζηλανδία, οι οποίες αναδείχθηκαν ισόπαλες 0-0 στο Πίτερ Μοκάμπα, για την τρίτη και τελευταία αγωνιστική του 6ου ομίλου του Μουντιάλ της Νοτίου Αφρικής.

Αυτό το αποτέλεσμα πάντως άφησε και τις δύο ομάδες ικανοποιημένες, καθώς η ομάδα του Μαρτίνο πέρασε σαν πρώτη από τον ΣΤ’ Ομιλο στην φάση των «16» του Mundial, ενώ από την άλλη οι «All Whites» θα γυρίσουν στην χώρα τους με το παράσημο της αήττητης ομάδας (τρεις ισοπαλίες).

Oι Νοτιοαμερικανοί θα αντιμετωπίσουν, στις 29 Ιουνίου στην Πρετόρια, την ομάδα που θα κατακτήσει τη δεύτερη θέση στον 5ο όμιλο.

MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο επιθετικός της Παραγουάης, Ρόκε Σάντα Κρούζ.

Η Παραγουάη είχε το «πάνω χέρι» στο πρώτο μέρος, ωστόσο η υπεροχή της ήταν φλύαρη, αφού δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν κινδύνους μπροστά από την εστία του Πάστον.

Έτσι το πρώτο μέρος κύλησε χωρίς υποψία καλής ευκαιρίες, με αποτέλεσμα οι πορτιέρο των δύο ομάδων να περάσουν ένα από τα πιο ήσυχα ημίχρονα της καριέρας τους.

Στην επανάληψη οι Νεοζηλανδοί, αφού είχαν μάθει ότι η Σλοβακία προηγείται με 1-0 (αποτέλεσμα που τους άφηνε εκτός συνέχειας) της Ιταλίας, μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, φτάνοντας κοντά στο γκολ στο 49’, όταν το σουτ του Έλιοτ, πέρασε μόλις άουτ.

Στη συνέχεια ωστόσο οι παίκτες του Μαρτίνο ανέκτησαν τα ηνία του αγώνα, δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες, ωστόσο ο Πάστον, τους στέρησε το γκολ σε τέσσερις περιπτώσεις.

Στο 64’, όταν απέκρουσε κεφαλιά του Ριβέρος, στο 75’, όταν απέκρουσε με δεύτερη προσπάθεια την μπάλα στο σουτ του Μπενίτες, στο 78΄ προλαβαίνοντας τον Σάντα Κρους λίγο πριν αυτός πλασάρει, καθώς και τρία λεπτά αργότερα σε φάουλ του φορ της Μάντσεστερ Σίτι.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, κι έτσι το 0-0 διατηρήθηκε έως το τελευταίο σφύριγμα του Γιουίτσι Νισιμούρα.

Παραγουάη- Ν. Ζηλανδία 0-0