Εκτός συνέχειας του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Νοτίου Αφρικής έμεινε η παγκόσμια πρωταθλήτρια Ιταλία. Η «σκουάντρα ατζούρα» γνώρισε την ήττα με 3-2 από την Σλοβακία και τερμάτισαν στην τελευταία θέση του 6ου ομίλου με συγκομιδή δύο βαθμών.

Οι Σλοβάκοι από την άλλη, που προηγήθηκε 2-0 με τα γκολ του Βίτεκ, στο 25’ και το 73’, πήρε τη δεύτερη θέση με 4 βαθμούς, ένα λιγότερο από την πρώτη Παραγουάη.

Για την Ιταλία μείωσε σε 2-1 ο Ντι Νατάλε στο 81’, όμως στο 89’ Κοπούνεκ ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 3-1. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Κουαλιαρέλα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Ιταλία πριν από το παιχνίδι ζητούσε την ισοπαλία για να πάρει την πρόκριση ως δεύτερη, όμως δεν τα κατάφερε. Η Σλοβακία μπήκε πιο δυναμικά στο παιχνίδι και απείλησε πρώτη στο 6’, όταν το σουτ του Χάμσικ που βρέθηκε αμαρκάριστος πέρασε άουτ.

Μάλιστα, οι Σλοβάκοι προηγήθηκαν και νωρίς στο σκορ. Στο 25’ ο Βίτεκ σούταρε από μακρινή απόσταση και νίκησε την Μαρκέτι, σημειώνοντας το 1-0 για την ομάδα του. Η Ιταλία προσπάθησε να αντιδράσει, όμως οι επιθετικές προσπάθειές της, που είχαν κύριους εκφραστές του Πέπε και Κιελινί δεν ανησύχησαν τον Μούχα. Στο 35’ ο Ζντένο Στρμπα της Ξάνθης με νέο σουτ ανάγκασε τον Μαρκέτι να απομακρύνει δύσκολα τη μπάλα.

Ο Μαρτσέλο Λίπι, βλέποντας πως η ομάδα του βρίσκεται εκτός συνέχειας του Μουντιάλ με το 1-0 ανακάτεψε στο ημίχρονο την τράπουλα, όμως οι Σλοβάκοι δεν λύγισαν.

Στο 56’ και το 63’ ο Ντι Νατάλε δεν κατάφερε να βρει το δρόμο για τα δίχτυα του Μούχα, ενώ στο 67’ ο Σκρτελ βρέθηκε στο κατάλληλο μέρος και απομάκρυνε με το γόνατο πάνω στη γραμμή το σουτ του Κουαλιαρέλα.

Η «ταφόπλακα» για τη «σκουάντρα ατζούρα» μπήκε στο 73’, όταν ο Χάμσικ πάσαρε στον Βίτεκ και ο τελευταίος με προβολή, σημείωσε το 2-0.

Οι ελπίδες των Ιταλών για πρόκριση στην επόμενη φάση αναπτερώθηκαν στο 81’ όταν σε μια φάση διαρκείας ο Ντι Νατάλε πλάσαρε στην κενή εστία και μείωσε σε 2-1. Μετά τη μείωση του σκορ όλη η Ιταλία πέρασε μπροστά και έψαξε το δεύτερο γκολ, το οποίο σημείωσε στο 85’ ο Κουαλιαρέλα, σε μια φάση που ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ.

Αντί για το 2-2 οι Ιταλοί είδαν τους Σκοβάκους να σκοράρουν εκ νέου και να ανεβάζουν το δείκτη του σκορ σε 3-1. Στο 89’ ο Κοπούνεκ εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία στην άμυνα της Ιταλίας και με πλασέ «κρέμασε» τον Μαρκέτι.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 92’ ο Κουαλιαρέλα με εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή. Στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πέπε έχασε την ευκαιρία να στείλει τους Ιταλούς στην επόμενη φάση, όταν από πολύ κοντά αστόχησε απελπιστικά.

Πολυτιμότερος παίκτης αναδείχθηκε ο άσος της Ανκαραγκούτσου, Ρόμπερτ Βίτεκ, ο οποίος σημείωσε τα δύο από τα τρία γκολ της Σλοβακίας.

Σλοβακία – Ιταλία 3-2

Γκολ: 25′, 73′ Βίτεκ, 89′ Κοπούνεκ – 81′ Ντι Νατάλε, 90′ Κουαλιαρέλα