Αν και τα βρήκε… σκούρα απέναντι στη Νιγηρία, η Αργεντινή κατάφερε να επικρατήσει με 1-0 της ομάδας του Λάγκερμπαργκ, κάνοντας έτσι… ποδαρικό με το δεξί στο Μουντιάλ της Νοτίου Αφρικής.

O Χάιντσε πιάνει την κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Βίνσεντ ΕνγεάμαΗ ομάδα του Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα, μολονότι πήρε αρκετά νωρίς προβάδισμα (6’) με κεφαλιά του Γκάμπριελ Χάιντσε, δεν κατάφερε στη συνέχεια να πετύχει κάποιο άλλο τέρμα.

Γι΄αυτό ευθύνεται φυσικά ο πορτιέρο των «σούπερ αετών», Βίνσεντ Ενγεάμα, ο οποίος σε αρκετές περιπτώσεις κατέβασε τα… ρολά, αναγκάζοντας τον Μέσι και την παρέα του σε μία αγχωτική νίκη.

Μετά τη νίκη της στην πρεμιέρα η «μπιανκοσελέστε» ισοβαθμεί με την Νότιο Κορέα στην κορυφή του Β’ ομίλου, έχοντας αμφότερες τρεις βαθμούς. Χωρίς πόντο παρέμειναν η Νιγηρία και η Εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου.

Με αρκετά άγριες διαθέσεις μπήκε στο ματς η «αρμάδα» του Μαραντόνα, κάνοντας τους Νιγηριανούς να βλέπουν… εφιάλτες στα πρώτα πέντε λεπτά.

Μόλις στο 3’ σήμανε για πρώτη φορά συναγερμός στα καρέ της αφρικανικής ομάδας, με τον Ιγκουαΐν, από υπερβολική σιγουριά, να αφήνει την ευκαιρία να περάσει ανεκμετάλλευτη.

Δύο λεπτά αργότερα ο Μέσι «άγγιξε» το 1-0, ωστόσο ο Ενγιεάμα του είπε «όχι», αποκρούοντας με υπερένταση το πλασέ του διεθνούς άσου της Μπαρτσελόνα σε κόρνερ.

Την εκτέλεση του κόρνερ ανέλαβε να εκτελέσει ο Βερόν, ο οποίος γεμίζοντας προς την περιοχή της αφρικανικής ομάδας, βρήκε τον Γκάμπριελ Χάιντσε, ο οποίος με ασύλληπτη κεφαλιά, από το ύψος του πέναλτι, έγραψε το 1-0.

Ο Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα δίνει οδηγίες στους παίκτες του Από εκείνο το σημείο και μετά η «αλμπισελέστε» κατέβασε ταχύτητα, έχοντας βέβαια τον απόλυτο έλεγχο στο παιχνίδι.

Μάλιστα θα μπορούσε να είχε… καθαρίσει αρκετά νωρίς τη νίκη, εάν δεν έβρισκε απέναντί της τον καταπληκτικό Ενιάμα.

Ο πορτιέρο της Νιγηρίας έπαιζε την Αργεντινή μόνος τους, φωνάζοντας «παρών» στις ευκαιρίες των Μέσι (18′), Ιγκουαΐν (22′) και πάλι Μέσι (37′).

Σε όλο αυτό το διάστημα, οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να κάνουν ένα σουτ με τον Ομπάσι στο 28′, χωρίς να κινδυνέψει η εστία της Αργεντινής.

Στην επανάληψη ο τεχνικός των «σούπερ αετών», βλέποντας την ομάδα του να αδυνατεί να απειλήσει την εστία του Ρομέρο και την ομάδα του Μαραντόνα να έχει κατεβάσει ταχύτητα, αποφάσισε να ανακατέψει την τράπουλα.

Ο Σουηδός τεχνικός πέρασε στο ματς τον Μάρτινς στην θέση του Ομπίνα στο 53’ και τον Οντενβίγκι στην θέση του Μπάσι οκτώ λεπτά αργότερα, βλέποντας τις αλλαγές του να πιάνουν γρήγορα τόπο.

Οι «σούπερ αετοί» έγιναν πιο απειλητικοί και διεκδίκησαν την ισοφάριση. Αρχικά στο 72’ με ένα σουτ του Ταϊβο όπου η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι του Ρομέρο, αλλά κυρίως με την προσπάθεια του Ούτσε μέσα από την περιοχή μετά από σέντρα του Αγεγκμπένι στο 82΄, η οποία δεν βρήκε στόχο.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή φάση στον αγώνα που έληξε με το ίδιο σκορ, όπως και η πρεμιέρα των δύο ομάδων στο Μουντιάλ της Κορέας, πριν από οκτώ χρόνια.

Αργεντινή – Νιγηρία 1-0

Γκολ:
6′ Χάιντσε

Κίτρινες κάρτες:
Γκουτιέρες – Αρούνα

Αργεντινή (Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα): Ρομέρο, Ντεμικέλις, Χάιντσε, Ντι Μαρία, Βερόν (74΄Μάξι), Ιγκουαΐν (Μιλίτο), Μέσι, Τέβες, Σάμουελ, Μασεράνο, Γιόνας.

Νιγηρία (Λαρς Λάγκερμπακ): Ενγεάμα, Γιόμπο, Ταϊβό (75′ Ούστε), Σίτου, Γιακούμπου, Καϊτά, Αρούνα, Οντιά, Ομπίνα (54′ Μάρτινς), Ομπάσι (60′ Οντεμβίγκι), Ετούχου.

Διαιτητής: Βόλφγκανγκ Σταρκ (Γερμανία)

Γήπεδο: Έλις Παρκ, Γιοχάνεσμπουργκ

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών:

Λαρς Λάγκερμπακ (προπονητής Νγιηρίας)«Είναι δύσκολο παιχνίδι αυτό με την Ελλάδα. Γενικά είναι δύσκολο να ξεκινάς με ήττα μια μεγάλη διοργάνωση και αφού η Ελλάδα βρίσκεται στο ίδιο σημείο με μας, νομίζω ότι θα παιχθεί στα ίσια.

Ωστόσο, πιστεύω πολύ στους παίκτες μου και νομίζω ότι θα κερδίσουν το ματς. Δεν έχει σημασία τί έχει συμβεί στις προηγούμενες αναμετρήσεις των δύο ομάδων».

Για τον σημερινό αγώνα με την Αργεντινή: «Είμαι λίγο απογοητευμένος, αλλά ταυτόχρονα υπερήφανος για την ομάδα μου, γιατί παίξαμε εναντίον ορισμένων από τους καλύτερους ποδοσφαιριστές στον κόσμο. Δυστυχώς από ένα λάθος μας προήλθε το γκολ της Αργεντινής και σ΄αυτό το επίπεδο δεν έχεις δικαίωμα να χάνεις τη συγκεντρωσή σου ούτε στιγμή».