Η Σερβία έγινε η πρώτη ομάδα που πέρασε στους «8» του Μουντομπάσκετ της Τουρκίας. Η ομάδα του… μαέστρου Ντούσαν Ίβκοβιτς επικράτησε 73-72 της Κροατίας σε ένα παιχνίδια που κρίθηκε στην… σκακίερα των πάγκων στα τελευταία λεπτά.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Σερβία λίγο έλλειψε να μείνει εκτός, όταν ο Τεόντοσιτς στο τέλος του αγώνα υπέπεσε σε πολύ σοβαρό λάθος.

Η Κροατία μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε στο πρώτο δεκάλεπτο να αποκτήσει προβάδισμα 8 πόντων (27-19). Η Σερβία απάντησε στο δεύτερο δεκάλεπτο ισοφάρισαν σε 29-29 και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 36-34, υπέρ της Κροατίας.

Στη συνέχεια η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς ξέφυγε με 7 πόντους (61-54), όμως στο τέλος το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στις οδηγίες των δύο τεχνικών.

Ενώ το ματς ήταν 72-72 η Σερβία είχε έξι δευτερόλεπτα για να κάνει την επίθεσή της. Ο Ράσιτς κατάφερε στο 1’’ πριν το τέλος να πάρει φάουλ και αφού σκόραρε στη μια βολή έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 73-72.