Μετά από ένα συγκλονιστικό ημιτελικό, με φινάλε ακατάλληλο για… καρδιακούς, η Τουρκία επικράτησε με 83-82 της Σερβίας, και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό του Μουντομπάσκετ.

Η ομάδα του Τάνιεβιτς, η οποία προκρίνεται για πρώτη φορά στην ιστορία της σε τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου, θα διεκδικήσει αύριο (21:30) το χρυσό μετάλλιο απέναντι στις ΗΠΑ στο κλειστό «Σινάν Ερντέμ» της Κωνσταντινούπολης.

Ήρωας της τελευταίας στιγμής για τους «οικοδεσπότες» του Μουντομπάσκετ ήταν ο Τουντσερί, ο οποίος με λέι απ 0,5’’ πριν το τέλος του ημιτελικού, πέτυχε το νικητήριο καλάθι, στέλνοντας την ομάδα του στον «έβδομο ουρανό».

Βέβαια στον ελάχιστο χρόνο που απέμενε, οι «πλάβι» δοκίμασαν να «κλέψουν» το ματς, όμως στο «άλεϊ ουπ» που επιχείρησαν, ο Ερντέν σταμάτησε στα ίσια τον Βελίτσκοβιτς.

Ακούστε τι μεταδίδει ο απεσταλμένος μας στην Τουρκία, Νίκος Παπαϊωάννου:

Ο απεσταλμένος της «zougla.gr» και της εφημερίδας «VETO» Νίκος Παπαϊωάννου μίλησε με τον  άνθρωπο που πέτυχε το νικητήριο καλάθι της Τουρκίας, Καρίμ Τουντσερί.

Η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς διατηρούσε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο κομμάτι του ημιτελικού.

Με τον Ντούσκο Σαβάνοβιτς να δίνει αρκετές λύσεις στο σκοράρισμα, οι Σέρβοι προηγήθηκαν με 20-17 στο 10’ , ενώ πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, όντας μπροστά στο σκορ με 42-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Τάνιεβιτς, με «μπροστάρη» τον Τούρκογλου ισοφάρισε σε 46-46, αλλά οι «πλάβι», τρέχοντας ένα σερί 8-0 έκαναν το σκορ 54-46, ενώ έκλεισαν την περίοδο στο +3 (63-60).

Στην τέταρτη περίοδο η ομάδα του Ίβκοβιτς με τρίποντο του Τεόντοσιτς ξέφυγε με 72-64 πεντέμισι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Εντούτοις οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με τον Αρσλάν να ευστοχεί σε δύο ελεύθερες βολές πήραν προβάδισμα με 79-77.

Ο Κέσελι με δύο βολές 28’’ πριν τη λήξη έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στη Σερβία με 80-79.
Στη συνέχεια ο Ερντέν με κάρφωμα (και αστοχώντας στη συμπληρωματική βολή) 16,8’’ για τη λήξη έκανε το σκορ 81-80 υπέρ της Τουρκίας.

Ο Ράσιτς με ασίστ στον Βελίτσκοβιτς βοήθησε την ομάδα του να προηγηθεί 82-81 στα 4,3’’ πριν τη λήξη, όμως ο Τουντσερί με λέι απ έγραψε το 83-82 αφήνοντας μισό δευτερόλεπτο στη διάθεση της Σερβίας,

Οι «πλάβι» επιχείρησαν στην τελευταία φάση του ματς να κλέψουν τη νίκη με την μπακ ντορ πάσα στον Βελίτσκοβιτς, που «καθάρισε» ο Ερντέν με τάπα.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 42-35, 63-60, 82-83

Σερβία: Τεόντοσιτς 13 (11 ασίστ, 6 ριμπ.), Τέπιτς 5, Ράσιτς 2, Μπιέλιτσα 2, Μάρκοβιτς, Σαβάνοβιτς 15, Κέσελι 18 (7 ριμπ.), Κρστιτς 15 (7 ριμπ.), Πέροβιτς 2, Βελίτσκοβιτς 8, Μάτσβαν.